Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Agape & Fileo. Dyskusja

31 marca 2022

18:00-20:00

Strona wydarzenia

31 marca o godz. 18:00 w Station of Art Gallery w Warszawie odbędzie się dyskusja o znaczeniu i symbolice krzyża w kulturze. Weźmie w niej udział członkini redakcji „Więzi” Ewa Kiedio, a wraz z nią Mira Marcinów, Stanisław Obirek i Daniel Rycharski. Rozmowę poprowadzą Artur Wolski i Dawid Zalesky.

Wesprzyj Więź.pl

Krucyfiks. Najsilniejszy symbol Chrześcijaństwa, obecny w domach, instytucjach, przestrzeni publicznej. Patrzymy na niego codziennie, czy jeszcze go widzimy? Czy nie został ostatecznie, znaczeniowo ukrzyżowany?  Czy możemy go zobaczyć na nowo, inaczej, by znaleźć w nim odpowiedź na współczesne lęki i kryzysy? Może opuszczamy go przedwcześnie, może jego filozofia ciągle warta jest odczytywania, rozumienia i oblekania w ciało.

Wesprzyj Więź

Zatem jak mógłby wyglądać Jezus, który przytrzymałby na nowo współczesnego człowieka? Potrzebujemy nowej formy, bo świat je ciągle wymienia, aktualizuje, dodaje nowe. W historii sztuki w przedstawieniach Jezusa można obserwować te transformacje.

Nowi społeczni gracze, nowe myślowe kierunki potrzebują nowych symboli, wizualnych opracowań. Pora przyjrzeć się wzajemnej niechęci sztuki współczesnej i przestrzeni sakralnej. Dlaczego artyści tak łatwo oddają pole lekceważąc je, a Kościół nie chce we wspólnocie. Czy to wzajemna niechęć, niezrozumienie czy obawa?

Po spotkaniu odbędzie się wernisaż wystawy „Agape & Fileo”. Szczegóły tutaj.