Wiosna 2024, nr 1

Zamów

„A jednak życie”. Wystawa prac Avivy Blum i Wojciecha Cieśniewskiego w Płocku

28-23 kwietnia 2023

09:00-17:00

Strona wydarzenia

Od 28 kwietnia do 23 sierpnia 2023 roku w Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku potrwa wystawa malarstwa Awiwy Blum i Wojciecha Cieśniewskiego „A jednak życie”. „Więź” jest patronem medialnym wydarzenia.

Wesprzyj Więź.pl

Aviva Blum tworzy obrazy i grafiki w Jerozolimie, Wojciech Cieśniewski maluje obrazy w Warszawie. Choć dzieli ich dystans przestrzenny oraz różnica pokoleniowa, połączył ich niezwykły zbieg okoliczności, dzięki któremu możliwa stała się obecna wystawa. Opowiada ona o sile życia, jak również – o wielkiej mocy sztuki.

Ścieżki dwójki artystów zbiegły się w ubiegłym roku za sprawą wystawy malarstwa Cieśniewskiego zorganizowanej w Otwocku w ramach upamiętnienia 80. rocznicy zagłady otwockiego getta. Artysta pokazał tam obrazy z cyklu „A jednak życie”, w których odwołuje się do fotografii dawnych żydowskich mieszkańców Otwocka. Wśród  wystawionych prac była Wiosna narodu 1948, oparta na fotografii trzech nastoletnich dziewcząt przebywających po wojnie w żydowskim domu dziecka w Otwocku.

Wesprzyj Więź

Jedną bohaterek fotografii okazała się być Aviva Blum, której matka, Luba Bielicka-Blum była kierowniczką otwockiego sierocińca. O wystawie Cieśniewskiego i o istnieniu obrazu inspirowanego jej tużpowojennym zdjęciem artystka dowiedziała się z internetowej publikacji na temat wystawy. Tak doszło do jej spotkania z profesorem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i zrodzenia się pomysłu wspólnej wystawy.

Zaprojektowaną przez pracownię WXCA przestrzeń wystawienniczą będzie można zwiedzać w Płocku przy ul. Kwiatka 7.

Przeczytaj też: Sztuka, która ocala życie wbrew intencjom zbrodniarzy