Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Debata „Za, a nawet przeciw”

27 kwietnia 2022

17:00-19:00

W środę, 27 kwietnia, o godz. 17 na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się debata „Za, a nawet przeciw”, rozpoczynająca projekt „Dwa kolory – między buntem a posłuszeństwem”, zorganizowany przez Centrum Myśli Jana Pawła II.

Organizatorzy projektu zapraszają do wielopłaszczyznowej refleksji nad współczesnym rozumieniem patriotyzmu. Co oznacza dzisiaj „bycie patriotą”? Udział w Marszu Niepodległości, pomoc uciekinierom wojennym, a może sprzątanie po własnym psie?

Wesprzyj Więź.pl

Zgłoszenie udziału można dokonać za pomocą formularza zgłoszeń: https://tiny.pl/92xrs

Ilość miejsc jest ograniczona.

Punktem wyjścia do pierwszej debaty jest sąsiedztwo rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która jest pretekstem do rozmowy na temat stosunku Polaków do władzy – w historii i dzisiaj.

Jakie są granice obywatelskiego sprzeciwu? W jaki sposób możemy wywierać wpływ na władzę? Jaka krytyka władzy jest najwłaściwsza?

Na te i inne pytania odpowiedzi poszukają paneliści zebrani na Zamku Królewskim w Warszawie:

prof. Joanna Kurczewska– Instytut Filozofii i Socjologii PAN
prof. Anna Grześkowiak-Krwawicz – Instytut Badań Literackich PAN.
dr Marcin Kędzierski – Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Klub Jagielloński
dr Jarosław Kuisz – Kultura Liberalna

Debatę poprowadzi Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny dodatku „PLUS MINUS” dziennika Rzeczpospolita.

Uczestników debaty, w dniu wydarzenia są zaproszeni dodatkowo o godz. 16:00 na oprowadzanie po Zamku Królewskim w Warszawie. Chęć skorzystania z tej możliwości proszeni są o zaznaczenie tego w formularzu.

Debatę można śledzić na kanale YouTube i Facebooku Centrum Myśli Jana Pawła II: https://www.youtube.com/watch?v=AfxnSVfyEv8

Wesprzyj Więź

_________________
Nauczycieli, uczestników wszystkich debat, organizatorzy zapraszają dodatkowo do udziału w badaniach fokusowych związanych z postrzeganiem patriotyzmu przez młodych ludzi. Celem jest stworzenie angażujących materiałów edukacyjnych dla uczniów, które staną się alternatywą dla tradycyjnych szkolnych akademii i włączą młodzież w rozważania o byciu patriotą dzisiaj. Efektem pracy będzie także wystawa „Dwa kolory – między buntem a posłuszeństwem” przygotowana do samodzielnego wydruku i szeroko udostępniona szkołom i instytucjom.
_________________
WSPÓŁORGANIZATOR: Zamek Królewski w Warszawie

PARTNER: Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń

PATRONI MEDIALNI: TVP Kultura, TVP Polonia, Kultura Liberalna, Więź, Radio Wnet, wSieciHistorii, Nowy Obywatel