Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Świat po pandemii. Nowe idee na nowe czasy

15 grudnia 2020

18:00-20:00

Rozmawiać będą: Magdalena Okraska, Remigiusz Okraska, prof. Monika Kostera, Bartłomiej Kozek oraz Bartosz Bartosik.

Wesprzyj Więź.pl

„Nowy Obywatel” i Komitet Dialogu Społecznego KIG zapraszają na spotkanie online poświęcone publikacji „Świat po pandemii. Nowe idee na nowe czasy” autorstwa Magdaleny i Remigiusza Okrasków.

Spotkanie odbędzie się 15 grudnia o 18.00. To okazja do dyskusji o nowych scenariuszach dla świata, jakie zostały zarysowane w przewodniku.

Przewodnik „Świat po pandemii. Nowe idee na nowe czasy” omawia najciekawsze trendy i kierunki, które pojawiły się lub zyskały popularność w myśli społecznej ostatnich kilkunastu lat, mające wpływ na zmiany narracji dotyczącej tematyki gospodarczej, polityk społecznych, ekonomii, zrównoważonego rozwoju czy praw pracowniczych.

We wstępie do publikacji autorzy podkreślają: „Wszystkie zaprezentowane inicjatywy i idee, pomimo czasami różnego wektora politycznego, mają wspólny mianownik. Chodzi im o wzmocnienie roli człowieka w zmieniającej się rzeczywistości, o pozyskanie przez społeczeństwa wpływu na warunki pracy, życia w obliczu nadchodzącej katastrofy klimatycznej, o zmuszenie decydentów politycznych i świata kapitału do podjęcia odpowiedzialności społecznej i ekologicznej”.

Przewodnikami po świecie nowych idei będą:

Magdalena Okraska – działaczka społeczna, etnografka, nauczycielka, publicystka. Członkini redakcji „Nowego Obywatela”. Autorka książki reportażowej „Ziemia jałowa. Opowieść o Zagłębiu”.

Remigiusz Okraska – redaktor naczelny pisma społeczno-politycznego „Nowy Obywatel”. Publicysta i autor kilkuset tekstów publicystycznych. Redaktor około 20 książek o tematyce społeczno-politycznej, m.in. wyborów pism zapomnianych polskich myślicieli (w tym Edwarda Abramowskiego i Franciszka Stefczyka). Autor wywiadu rzeki z Joanną i Andrzejem Gwiazdami pt. „Gwiazdozbiór w «Solidarności»”.

prof. Monika Kostera – profesor tytularny w dyscyplinie nauk zarządzania w dziedzinie nauk ekonomicznych (2004) oraz nauk humanistycznych (2017). Pracuje jako profesor zwyczajny w Instytucie Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także jako profesor na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Södertörn w Szwecji. Była także profesorem zwyczajnym na Uniwersytecie w Durham University w Wielkiej Brytanii. Opublikowała ponad 40 książek i znaczącą ilość artykułów naukowych poświęconych tematyce organizacji i zarządzania.

Bartłomiej Kozek – polski korespondent magazynu „Green European Journal”, specjalizuje się w kwestiach związanych z kryzysem klimatycznym oraz sposobach na jego rozwiązanie, gospodarką o obiegu zamkniętym oraz budową przyjaznych dla ludzi i środowiska miast. Autor tekstów oraz współautor opracowań, m.in. „Zielony Nowy Ład w Polsce”, „Zielony Nowy Ład społeczny”, materiałów o podatkach ekologicznych oraz wpływie zmian klimatu na zdrowie publiczne.

Wesprzyj Więź

Dyskusję poprowadzi Bartosz Bartosik, członek redakcji „Więzi”, sekretarz think tanku Laboratorium „Więzi”, członek zespołu Komitetu Dialogu Społecznego KIG.

Przed spotkaniem warto zapoznać się z publikacją, która jest do pobrania w całości tutaj.

Transmisja na żywo dostępna będzie na Facebooku „Nowego Obywatela”.

Świat po pandemii