Wiosna 2024, nr 1

Zamów

40-lecie KOR, konferencja na Uniwersytecie Warszawskim

17 września 2016

11:00-14:00

Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz wraz z Komitetem Społecznych Obchodów 40. rocznicy Powstania Komitetu Obrony Robotników oraz Fundacją im. Stefana Batorego serdecznie zapraszają na konferencję „Komitet Obrony Robotników – 40 lat minęło…”. Wezmą w niej udział osoby blisko związane z „Więzią”.

Wesprzyj Więź.pl
Wesprzyj Więź

Konferencja odbędzie się 17 września w godz. 11.00-14.00 na Uniwersytecie Warszawskim, w Audytorium Biblioteki Uniwersyteckiej (tzw. Stary BUW), Warszawa, Krakowskie Przedmieście 26/28. Wśród gości m.in. Andrzej Wielowieyski i Kazimierz Wójcicki, wieloletni redaktorzy naszego kwartalnika, jak również prof. Andrzej Friszke, obecny redaktor „Więzi”.

Organizatorzy tak zapowiadają konferencję:

„O formule ideowej KOR i sporach ideowych w KOR-ze opowiadać będą redaktorzy opozycyjnych kwartalników politycznych lat 70-tych: Adam Michnik (redaktor „Krytyki”) i Ludwik Dorn (redaktor „Głosu”).
O relacjach KOR – Kościół i ludzie Kościoła oraz KOR – „opozycja koncesjonowana” („Znak”, „Tygodnik Powszechny”, „Więź”) mówić będą Andrzej Wielowieyski i Kazimierz Wóycicki, związani wówczas z opozycją demokratyczną, Klubem Inteligencji Katolickiej i “Więzią”.
Podobieństwa i różnice celów i sposobów działania KOR oraz Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela przedstawi Leszek Moczulski, jeden z liderów ROPCiO i Konfederacji Polski Niepodległej.
Na koniec o roli, jaką odegrał KOR w powstawaniu ruchu robotniczego i strajkach sierpniowych, opowie prof. Andrzej Friszke, historyk specjalizujący się w badaniach historii najnowszej, szczególnie okresu PRL.
Konferencja, organizowana pod patronatem wicemarszałka Senatu RP Bogdana Borusewicza, inauguruje społeczne obchody 40. rocznicy powstania Komitetu Obrony Robotników obchodzone w różnych miejscach kraju we wrześniu i październiku br.
Więcej informacji o wydarzeniach organizowanych w ramach społecznych obchodów 40. rocznicy KOR: na stronie internetowej.
Kontakt: kontakt@komitetobronyrobotnikow, tel.: 605 727 542.