Zima 2024, nr 4

Zamów

Dialog o depolaryzacji

Dialog w czasach polaryzacji, materiały XVIII Ogólnopolskiego Zjazdu Socjologicznego

W ramach Ogólnopolskiego Zjazdu Socjologicznego odbyła się debata think tanków obywatelskich. Wzięli w niej udział przedstawiciele Fundacji Stocznia, Laboratorium „Więzi”, Instytutu Spraw Obywatelskich INSPRO i Klubu Jagiellońskiego.

O tym, jak w praktyce budować dialog, jakie warunki muszą być spełnione, aby on zaistniał, i jak działać na rzecz zmniejszania polaryzacji społecznej, rozmawiali przedstawiciele czterech think tanków podczas debaty „Dialog w dobie polaryzacji”, która odbyła się 15 września 2022 r. w ramach XVIII Ogólnopolskiego Zjazdu Socjologicznego.

Organizatorzy zaprosili do rozmowy środowiska aktywnie działające na rzecz zmiany społecznej, aby podzieliły się ze słuchaczami dobrymi praktykami dialogowymi, które współtworzą: „Wszystkie cztery organizacje wyróżniają się na mapie polskich think tanków (1) wysoką jakością prowadzonych działań programowych o (2) wyraźnym profilu społeczno-obywatelskim zaangażowania oraz (3) dążeniem do oddziaływania nie tylko na opinię społeczną, ale i środowiska decydentów publicznych przy jednoczesnej (4) dbałości o niewiązanie się z konkretnymi ugrupowaniami politycznymi”.

O swoich doświadczeniach opowiedzieli: Rafał Górski (Instytut Spraw Obywatelskich INSPRO), Jakub Wygnański i Zofia Komorowska (Fundacja Stocznia), Ewa Buczek i Zbigniew Nosowski (Laboratorium „Więzi”) oraz Piotr Trudnowski i Cezary Boryszewski (Klub Jagielloński). Dyskusję moderował Marek Rymsza (Wydział Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego).

Debatę ukierunkowały słowa prowadzącego, który zwrócił uwagę na to, że dialog to „stan komunikacji, w którym słowo buduje, łączy. Polaryzacja jest zjawiskiem dokładnie odwrotnym: to taki stan, w którym słowo dzieli”. Zaprosił on uczestników debaty do opowiedzenia o konkretnych inicjatywach podejmowanych przez ich think tanki, które pomagają scalać społeczeństwo, zasypywać przepaście, które między nami powstały. Zachęcił także każdego z dyskutantów do przedstawienia swoje własnej drogi do zaangażowania w dialog, aby na koniec wspólnie zastanowić się, co jest kluczowe dla dobrej debaty, bez jakich czynników nie może ona zaistnieć.

Wesprzyj Więź

Przedstawiciele Laboratorium „Więzi” odwoływali się m.in. do prowadzonego przez nas Projektu Oczyszczalnia, w tym do raportu „Nie jesteśmy bezradni wobec polaryzacji” oraz do projektu „Kanon wolnych Polaków”.

Tematem XVIII Ogólnopolskiego Zjazdu Socjologicznego jest „Społeczeństwo przyszłości. Rekompozycje”. Organizatorami Zjazdu są Polskie Towarzystwo Socjologiczne, Uniwersytet Warszawski, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego.

Pełny zapis debaty „Dialog w dobie polaryzacji” można obejrzeć poniżej.

Podziel się

Wiadomość