Kiedy pierwszy raz pojechałam na Bliski Wschód, siedem lat temu, czułam nieufność wobec Palestyńczyków. Nie podobało mi się to uczucie, dlatego postanowiłam się z nim skonfrontować i poznać Palestynę – mówi Dorota Grabek w podcaście „Zwięźle” Bartosza Bartosika.
Podcast dostępny także na Soundcloud i popularnych platformach
Dorota Grabek jest tłumaczką i lektorką języka czeskiego, studiowała kulturoznawstwo i bohemistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracowała z instytucjami kultury w Pradze i Pekinie. W 2016 r. odbyła wolontariat na Zachodnim Brzegu Jordanu. I od tamtej pory regularnie wraca na Bliski Wschód.
– Betlejem to jedyne miasto na Zachodnim Brzegu Jordanu masowo odwiedzane przez obcokrajowców – mówi bohaterka podcastu „Zwięźle”. – Turyści tłumnie do niego przyjeżdżają, mają styczność z Palestyńczykami i mogą zobaczyć choćby słynny mur separacyjny. Nie jest dla nich jednak dostępna okupacyjna codzienność, bo centrum miasta jest sprofilowane pod turystów. Dlatego w tekście „W oparach gazu łzawiącego. Życie w palestyńskim obozie uchodźczym” chciałam przybliżyć jeden aspekt tej codzienności, którym jest powszechność stosowania przez wojsko izraelskie gazu łzawiącego – dodaje.
Dorota Grabek wyjaśnia także znaczenie obozów uchodźczych dla mieszkających w nich Palestyńczyków: – Życie w obozie dla uchodźców ma ważny wymiar tożsamościowy. Opuszczenie obozu wiązałoby się z licznymi trudnościami ekonomicznymi i życiowymi, ale także oznaczałoby rezygnację z prawa do powrotu na ziemie utracone w wyniku kolejnych wojen z Izraelem. Symbolem tego prawa są klucze, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie. To klucze do utraconych gospodarstw – mówi.
Podcasty „Więzi” są dostępne bezpłatnie na najpopularniejszych platformach. Ich powstawanie można wesprzeć dobrowolną wpłatą na patronite.pl/wiez.
Przeczytaj także: Cveta Dimitrova: Samotność jest otchłanią
BB