Jesień 2024, nr 3

Zamów

Powstało Centrum Siloe – ośrodek pomocy osobom po traumatycznych przeżyciach

Centrum Siloe. Fot. Ewa Sądej / prymaspolski.pl

W Mistowie pod Mińskiem Mazowieckim otwarto miejsce, w którym wspólnota Chemin Neuf będzie pomagać ludziom w życiowym kryzysie.

Centrum Siloe to miejsce, w którym duchowni, siostry zakonne i świeccy otrzymają pomoc duchową ze strony doświadczonych duszpasterzy, a w razie potrzeby także lekarzy i terapeutów. Twórcą i gospodarzem ośrodka jest Chemin Neuf – międzynarodowa katolicka wspólnota o powołaniu ekumenicznym.

Więź.pl to personalistyczne spojrzenie na wiarę, kulturę, społeczeństwo
i politykę.

Cenisz naszą publicystykę?
Potrzebujemy Twojego wsparcia, by kontynuować i rozwijać nasze działania.

Wesprzyj nas dobrowolną darowizną:

Miejsce wewnętrznego uzdrowienia

Nawiązując w homilii do działalności wspólnoty, abp Wojciech Polak podkreślił, że utworzony przez nią w Mistowie ośrodek to nie tylko kolejne miejsce na rekolekcyjnej mapie Polski, ale przede wszystkim „metoda uzdrowienia wewnętrznego, służąca odzyskaniu wewnętrznej jedności przez osoby, które doświadczyły traumatycznych wydarzeń oraz kryzysu życia duchowego”.

– To droga mająca pomóc prawdziwie otworzyć się na Bożą miłość – podkreślił prymas, zauważając, że ośrodek został otwarty i poświęcony w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, a „więc w dniu, w którym po raz kolejny doświadczamy prawdy, że uzdrawiająca miłość Boga najpełniej objawiła się właśnie na krzyżu”.

Metropolita gnieźnieński przyznał, że człowiek bardzo potrzebuje nadziei i ocalającej miłości Boga. Bez nich bowiem łatwo pogrążyć się w smutku i rozgoryczeniu, łatwo dać się uwięzić w samotności. – Boża interwencja i ocalenie – mówił abp Polak – nie polega jednak na wyczyszczeniu drogi z węży. Bóg nie usuwa przeszkód pojawiających się przed nami. On udziela im swej uzdrawiającej mocy, a jest nią Jego miłosierdzie.

Miejsce pokoju, pojednania i uzdrowienia

Wspólnotę Chemin Neuf reprezentował o. Antoine Cousin z Lyonu, przełożony jej Instytutu Kapłańskiego. Podziękował twórcom ośrodka w Mistowie za wieloletnią pracę na rzecz jego stworzenia i wybudowania.

– Modlę się, żeby było to miejsce budowania pokoju, pojednania i uzdrowienia. Pokój jest możliwy! – zapewnił, dodając, że „mamy prawo wierzyć, że wewnętrzny pokój w ludziach, którego budowaniu ma służyć Centrum Siloe, przyczyni się do budowania pokoju nie tylko w Polsce, ale i w Europie i na całym świecie”.

O. Cousin zwrócił uwagę, że w dzisiejszym świecie coraz więcej jest osób poranionych, a wiele mężczyzn i kobiet bezpośrednio doświadczyło zła. Dodał, że to właśnie krzyż Chrystusa jest najgłębszym źródłem pokoju, pojednania i uzdrowienia.

Pomoc duchowa i terapeutyczna

Metoda pracy Centrum Siloe jest praktykowana przez Wspólnotę Chemin Neuf w kilku krajach od 1988 r.

Ośrodek stworzy możliwość długoterminowego towarzyszenia w procesie uzdrowienia wewnętrznego osobom świeckim, duchownym i konsekrowanym. Towarzyszenie to nie jest psychoterapią, ale pomocą duchową, niemniej, jak wskazują członkowie wspólnoty Chemin Neuf, w razie potrzeby w procesie odnajdywania wewnętrznej równowagi osoby towarzyszące duchowo – kapłani, siostry zakonne, świeccy – mogą współpracować ściśle z psychoterapeutami i lekarzami. Będzie to również jedno z miejsc terapii dla osób zranionych przez ludzi Kościoła na tle seksualnym.

Jakie obecnie są najczęściej spotykane problemy i traumy? To uzależnienia i depresje, także związane z pandemią COVID-19. Traumatycznym przeżyciem dla konsekrowanych i duchownych jest zaś samotność. Remedium na te problemy ma być duchowość ignacjańska i życie wspólnotowe.

Istotnym czynnikiem procesu uzdrowienia będzie możliwość kilkudniowego lub kilkumiesięcznego pobytu w Centrum. Taka propozycja jest przeznaczona dla osób, które odczuwają potrzebę poświęcenia czasu na odbudowanie swojego życia wewnętrznego. Korzystający z pobytu w Centrum będą brać udział w życiu Wspólnoty, takich jak modlitwa, liturgia, prace fizyczne, posługa, posiłki oraz i regularnie spotykać się z towarzyszem duchowym.

Pełne uruchomienie działalności Centrum Siloe zajmie około roku. W najbliższych miesiącach mają się tu odbywać różne cykle rekolekcji, a jednocześnie formowana będzie specjalistyczna ekipa, składająca się z duszpasterzy, profesjonalnych psychologów i terapeutów. Osoby w kryzysie zaczną być przyjmowane od wiosny przyszłego roku.

Czym jest Chemin Neuf?

Wspólnota powstała w Lyonie w 1973 r. i obecnie liczy około 2 tys. członków mieszkających w 30 krajach. Będąc zakorzeniona w duchowości ignacjańskiej, Wspólnota czerpie również z Odnowy Charyzmatycznej. Gromadzi ludzi różnych stanów życia: księży, zakonników i zakonnice, małżeństwa oraz osoby stanu wolnego. Główną misją Chemin Neuf jest praca na rzecz jedności: osoby, rodziny, Kościoła, narodów.

Wspólnotę tworzą członkowie różnych Kościołów – katolicy, protestanci, ewangelicy, zielonoświątkowcy, prawosławni i anglikanie – którzy zobowiązują się do dzielenia życia codziennego, wspólnej modlitwy i formacji ciągłej, aby móc razem ewangelizować i świadczyć o dziele Zmartwychwstałego w świecie.

Wesprzyj Więź

W Polsce Wspólnota prowadzi swoją działalność duszpasterską od 1994 roku. Miejscowi biskupi powierzyli Wspólnocie Chemin Neuf dwie parafie: w Warszawie-Wesołej i Mistowie. Wspólnota prowadzi też dwa akademiki – w Łodzi i Lublinie (na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim) oraz dom rekolekcyjny w Warszawie-Wesołej.

KAI

Przeczytaj również: Ks. Halík: Bóg przemawia w polifonii

Podziel się

2
Wiadomość

5 stycznia 2024 r. wyłączyliśmy sekcję Komentarze pod tekstami portalu Więź.pl. Zapraszamy do dyskusji w naszych mediach społecznościowych.