Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Rzeczpospolita przyjaciół

Jakub Wygnański. Fot. Więź

Poważna przyjaźń to jedna z najważniejszych relacji i relacja bardzo szczególna. To relacja unikalna – bo jest kwestią wyboru. Rodziny się nie wybiera, a miłość jest często ślepa. W przyjaźni trzeba zaś wybrać i być wybranym.

Ostatnio po latach odwiedził mnie kolega. Właśnie tak – „tylko” kolega. Nie przyjaciel, ale też nie nieprzyjaciel. W normalnych warunkach to bardzo rozległe terytorium.

Wesprzyj Więź.pl

Poznaliśmy się na początku lat 80. w Liceum Lelewela na warszawskim Żoliborzu – dawno temu. Mamy, owszem, trochę wspólnych przeżyć, więc moglibyśmy z nich „wykuwać” przyjaźń, ale tak się nie stało. On i ja nie staraliśmy się odpowiednio silnie, nie zapracowaliśmy na to. Wybraliśmy na przyjaciół inne osoby.

Wesprzyj Więź

No właśnie, bo szczera przyjaźń jest kwestią wyboru. Przyjaźń potrzebuje naturalnego fundamentu wspólnych przeżyć i długotrwałej pielęgnacji, ale na końcu pozostaje zawsze wyborem. Poważna przyjaźń to jedna z najważniejszych relacji i relacja bardzo szczególna. W odróżnieniu od pokrewieństwa i miłości – czy w szczególności zakochania (skądinąd bardzo przereklamowanego) – pochodzi, bardziej niż wszystkie inne, właśnie z wyboru. To rzecz unikalna – rodziny się nie wybiera, a miłość jest często ślepa itd. W przyjaźni trzeba wybrać i być wybranym.

Więź i pomost przyjaźni mogą łączyć bardzo różne i bardzo odległe od siebie brzegi. Bynajmniej nie musi to polegać na dobieraniu się ze względu na podobieństwo. Znacznie ciekawsze mogą być czasem różnica i komplementarność. Ta zdolność do rzucenia kładki ponad podziałami to istotny fakt w społeczeństwie tak podzielonym, jak to dziś nad Wisłą.

Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń

Pakiet Druk+Cyfra

  • 4 drukowane numery kwartalnika „Więź”
   z bezpłatną dostawą w Polsce
  • 4 numery „Więzi” w formatach epub, mobi, pdf (do pobrania w trakcie trwania prenumeraty)
  • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl na 365 dni (od momentu zakupu)

Wesprzyj dodatkowo „Więź” – wybierz prenumeratę sponsorską.

Jeśli mieszkasz za granicą Polski, napisz do nas: prenumerata@wiez.pl.

Pakiet cyfrowy

 • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl (od momentu zakupu) przez 90 lub 365 dni
 • Kwartalnik „Więź” w formatach epub, mobi, pdf przez kwartał lub rok (do pobrania
  w trakcie trwania prenumeraty)

Wesprzyj dodatkowo „Więź” – wybierz prenumeratę sponsorską.

Tekst ukazał się w kwartalniku „Więź” wiosna 2024

Podziel się

1
Wiadomość

5 stycznia 2024 r. wyłączyliśmy sekcję Komentarze pod tekstami portalu Więź.pl. Zapraszamy do dyskusji w naszych mediach społecznościowych.