Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Kasia i wszechobecne ojojanie

Tomasz Biłka OP, „Kakangelia wg Marko Rupnika SJ”, z cyklu „Kakangelie”, 2023, 29,8 × 39,8 cm, deska, lewkas, ciernie

Znów widzieć. Znów należeć. To „znów” odsłania cały ból ludzi, którzy zostali pozbawieni czegoś, w czym zdążyli wcześniej zasmakować. Historia Kasi w Kościele z kilku ostatnich lat to w dużej mierze opowieść właśnie o upokorzeniu i… o nienależeniu.

To było jedno z tych nieszkodliwych, lecz dłużących się niemiłosiernie kazań. Wyrosłam już wtedy z prób stwarzania pozorów pobożności – zaczęłam więc rozglądać się po małej góralskiej kaplicy, szukając bezczelnie jakichkolwiek druhów w niedoli. Zanim jednak trafiłam na jakieś rozumiejące oczy, wśród zebranych rozległ się szmer. Nadstawiłam więc uszu i w ostatniej chwili zdążyłam uchwycić słowa kaznodziei: „Teraz jako Kościół pomodlimy się za siebie nawzajem. Proszę, żeby najpierw uklęknęli księża i osoby życia konsekrowanego”.

Po krótkiej modlitwie usłyszeliśmy zapowiedź „zmiany warty”. Uklęknąć miały osoby żyjące w związkach małżeńskich. Kapłan przez kilka chwil wypowiadał nad nimi słowa błogosławieństwa, a potem płynnie przeszedł do modlitwy wiernych.

Wesprzyj Więź.pl
Wesprzyj Więź

Wtedy znalazłam rozumiejące oczy. Kilka osób, podobnie jak ja, rozglądało się wokół siebie, jednocześnie ewidentnie próbując zniknąć. Paliliśmy się ze wstydu, myśląc o swoim życiu w pojedynkę. Bo oto właśnie przed chwilą Kościół modlił się za siebie nawzajem… i nie znalazło się w tej modlitwie miejsce dla nas.

*

Nie wiem, na ile znajome Ci są doświadczenia, w których nie tyle Ty czytasz Boże Słowo, ile raczej Jezus-Słowo pochyla się nad Twoim życiem, czule je wyjaśniając. Jeden z takich momentów przydarzył mi się, kiedy kilka lat temu zatrzymałam się nad fragmentem Ewangelii Mateuszowej: „Bo są niezdatni do małżeństwa, którzy z łona matki takimi się urodzili; i są niezdatni do małżeństwa, których ludzie takimi uczynili; a są i tacy bezżenni, którzy dla królestwa niebieskiego sami zostali bezżenni” (Mt 9,12). Odkryłam wówczas, nie bez bólu, że należę do drugiej z wymienianych przez Jezusa grup.

Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń

Pakiet Druk+Cyfra

  • 4 drukowane numery kwartalnika „Więź”
   z bezpłatną dostawą w Polsce
  • 4 numery „Więzi” w formatach epub, mobi, pdf (do pobrania w trakcie trwania prenumeraty)
  • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl na 365 dni (od momentu zakupu)

Wesprzyj dodatkowo „Więź” – wybierz prenumeratę sponsorską.

Jeśli mieszkasz za granicą Polski, napisz do nas: prenumerata@wiez.pl.

Pakiet cyfrowy

 • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl (od momentu zakupu) przez 90 lub 365 dni
 • Kwartalnik „Więź” w formatach epub, mobi, pdf przez kwartał lub rok (do pobrania
  w trakcie trwania prenumeraty)

Wesprzyj dodatkowo „Więź” – wybierz prenumeratę sponsorską.

Tekst ukazał się w kwartalniku „Więź” wiosna 2024

Podziel się

Wiadomość

5 stycznia 2024 r. wyłączyliśmy sekcję Komentarze pod tekstami portalu Więź.pl. Zapraszamy do dyskusji w naszych mediach społecznościowych.