Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Historia przeoczeń. Skąd nagle tyle autystycznych kobiet

Kobieta w spektrum autyzmu. Fot. Pexels/ Leeloo The First

W badaniach nad autyzmem widać podwójną dyskryminację: zarówno pacjentek, jak i naukowczyń. Chociaż jedną z pierwszych badaczek autyzmu była kobieta, Grunia Suchariewa, jej dziedzictwo było przez ostanie stulecie niemal zapomniane.

Wesprzyj Więź

Jeszcze dziesięć lat temu trudno było znaleźć jakąkolwiek książkę dotyczącą autystycznych kobiet, a książki o autyzmie osób bez trudności w uczeniu się (który wówczas nazywano Zespołem Aspergera) dopiero pojawiały się na polskim rynku wydawniczym. Gdy więc chodzi o podaż książek, sytuacja zmieniła się nie do poznania. W naszym kraju przynajmniej kilka razy w roku pojawia się rodzima lub tłumaczona na polski publikacja dotycząca życia w spektrum autyzmu, pisana przez osobę w spektrum autyzmu – najczęściej o kobietach i przez kobiety. Coraz łatwiejszy jest także dostęp do książek autorek z innych krajów, dlatego będę się odwoływała również do pozycji anglojęzycznych.

Wesprzyj Więź.pl

Wśród wydanych w ostatnich latach książek pisanych przez autystki znajdziemy wspomnienia, książki popularyzujące wiedzę i poradniki. Niektóre autystyczne autorki włączają również temat autyzmu do fikcji literackiej, inne (nawet jeśli nie kryją się z diagnozą) decydują się nie wydobywać wątku spektrum explicite, ale osoby ze społeczności często wychwytują autystyczne cechy postaci albo świata przedstawionego. Żyjąc więc w pewnej bańce, można by sądzić, że autystyczne kobiety zyskały szeroką platformę do opowiadania o własnych doświadczeniach. Z kolei osoby dowiadujące się, że są lub mogą być w spektrum autyzmu, mają obecnie znacznie większą możliwość dowiedzenia się czegoś o swojej kondycji.

Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń

Pakiet Druk+Cyfra

  • 4 drukowane numery kwartalnika „Więź”
   z bezpłatną dostawą w Polsce
  • 4 numery „Więzi” w formatach epub, mobi, pdf (do pobrania w trakcie trwania prenumeraty)
  • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl na 365 dni (od momentu zakupu)

Wesprzyj dodatkowo „Więź” – wybierz prenumeratę sponsorską.

Jeśli mieszkasz za granicą Polski, napisz do nas: prenumerata@wiez.pl.

Pakiet cyfrowy

 • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl (od momentu zakupu) przez 90 lub 365 dni
 • Kwartalnik „Więź” w formatach epub, mobi, pdf przez kwartał lub rok (do pobrania
  w trakcie trwania prenumeraty)

Wesprzyj dodatkowo „Więź” – wybierz prenumeratę sponsorską.

Tekst ukazał się w kwartalniku „Więź” wiosna 2024

Podziel się

3
Wiadomość

5 stycznia 2024 r. wyłączyliśmy sekcję Komentarze pod tekstami portalu Więź.pl. Zapraszamy do dyskusji w naszych mediach społecznościowych.