Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

„Zielona granica” filmem roku według Międzynarodowej Organizacji Mediów Katolickich

Kadr z filmu „Zielona granica”, reż. Agnieszka Holland, fot. Agata Kubis / KinoŚwiat

Zdaniem stowarzyszenia film Agnieszki Holland pobudza do empatii i działania, to dzieło rozdzierające serce, choć zawierające także przebłyski nadziei.

„Zielona granica” w reżyserii Agnieszki Holland została uznana za najlepszy europejski film roku 2023 przez europejski odział Międzynarodowej Organizacji Mediów Katolickich (SIGNIS).

W uzasadnieniu czytamy, że film Holland przynosi „brutalnie szczery i ludzki portret, który splata ze sobą wiele historii i rzuca światło na kryzys uchodźczy w Europie. Koncentrując się na granicy Polski i Białorusi, czarno-biały film pokazuje, że w tym kryzysie nic nie jest czarno-białe. Poruszająca, heroiczna i pełna wyzwań «Zielona granica» jest filmem pobudzającym do empatii i działania”.

Wesprzyj Więź.pl

Dzieło polskiej reżyserki zostało uznane za najlepszy film przez 23 delegatów z państw europejskich po kilku turach głosowania. 

Członek europejskich władz SIGNIS Sergio Perugini podkreśla, że „nagrodzono siłę wyrazu i narracji dzieła, które zrobiło wrażenie na wszystkich” w czasie 80. Biennale Weneckiego. Jego zdaniem Holland nakręciła „bardzo odważny” film, „który łączy w sobie potępienie i zaangażowanie obywatelskie, kierując wzrok na bolesną i palącą dla całej Europy sprawę gościnności i godności człowieka na granicy między Polską i Białorusią”. 

Wskazuje on, że reżyserka zwraca uwagę polityków i widzów na sytuację nadzwyczajną, opowiadając „o odysei grupy wygnańców, którzy utknęli i byli maltretowani, często na śmierć, wzdłuż zielonej linii granicznej między Polską a Białorusią”. To dzieło „rozdzierające serce, choć naznaczone także przebłyskami nadziei, generowanymi przez tych, którzy pracowicie sprzeciwiają się «kulturze obojętności», popełnianiu zła, ratując i pomagając potrzebującym. Film świetnej jakości i ciężaru gatunkowego, ważny i potrzebny” – podsumowuje włoski delegat SIGNIS.

Nowy film Agnieszki Holland zdobył już Nagrodę Specjalną Jury na ubiegłorocznym festiwalu w Wenecji oraz polskiego Orła za najlepszy film roku. W listopadzie natomiast reżyserka odebrała w Filmotece Watykańskiej nagrodę Fuoricampo podczas XXVII edycji festiwalu Tertio Millennio Film Fest.

„Najmocniejszym punktem filmu jest humanizacja ludzi, których osobowa tożsamość została unieważniona w strefie specjalnej – niechcianych przez nikogo obywateli ziemi niczyjej” – pisał na naszych łamach Karol Grabias.

Wesprzyj Więź

SIGNIS to katolickie stowarzyszenie, uznane przez Stolicę Apostolską, zrzeszające specjalistów od mediów, w tym radia, telewizji, kina, edukacji medialnej i internetu. Jest organizacją non-profit obecną w ponad 140 krajach świata.

Przeczytaj też: Dziesięć pytań Agnieszki Holland

KAI, DJ

Podziel się

1
Wiadomość

5 stycznia 2024 r. wyłączyliśmy sekcję Komentarze pod tekstami portalu Więź.pl. Zapraszamy do dyskusji w naszych mediach społecznościowych.