Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Wojciech Bonowicz: Warto wybrać w życiu obszar, za który będzie się odpowiadać

Wojciech Bonowicz. Fot. . Michał Lichtański / Wydawnictwo Znak

Życie ma elementy, które nam pasują, i takie, które są dla nas uciążliwe. Z akceptacji tego faktu płynie pocieszenie – mówi Wojciech Bonowicz w podcaście „Oddech kultury”.

Słuchaj też na SoundcloudYoutube i w popularnych aplikacjach podcastowych

O sztuce patrzenia i pocieszeniu, jakie z tej sztuki wypływa, Damian Jankowski rozmawia w nowym odcinku podcastu „Oddech kultury” z Wojciechem Bonowiczem, poetą, felietonistą, pisarzem. Okazją do rozmowy jest premiera jego najnowszej książki pt. „Dziennik pocieszenia” (będziecie ją mogli otrzymać od nas w prezencie, wkrótce więcej informacji).

Bonowicz przekonuje, że „prawdziwe życie to życie, którym żyjemy na co dzień”. – Kiedy wyjeżdżamy w dalekie rejony, one mogą zadziałać na nas oczyszczająco. Ale częściej jest tak, że ludzie objadą kawał świata, i nic z tego nie wynika. Nie nauczyli się patrzeć. A przecież istotnym elementem prawdziwej podróży są momenty zatrzymania, obserwacji – mówi poeta.

Zwraca też uwagę, że „w naszej kulturze ceni się zewnętrzną ruchliwość. A trzeba nam się nauczyć czułości wobec tego, co blisko nas: wobec widoku za oknem, wobec człowieka, który żyje tuż obok. Każdy może być niesamowicie interesujący, trzeba tylko popatrzeć, posłuchać, spędzić z nim czas”.

– Staram się pielęgnować w sobie filozofię, która uczy, by przyjmować życie w jego bogactwie i skomplikowaniu – przyznaje gość podcastu.

Wesprzyj Więź

Czym jest nadziejność? Dlaczego życie mnoży się poprzez podział? Czy świat jest do uratowania? Czemu dobrze byłoby być Ikarem z piosenki Młynarskiego? Dowiecie się tego, słuchając nowego odcinka „Oddechu kultury”.

Powstawanie podcastów „Więzi” można wesprzeć dobrowolną wpłatą na Patronite.pl/Więź.

Przeczytaj też: Coraz trudniej wstaje mi się z łóżka – ale wstaję

Podziel się

2
Wiadomość

5 stycznia 2024 r. wyłączyliśmy sekcję Komentarze pod tekstami portalu Więź.pl. Zapraszamy do dyskusji w naszych mediach społecznościowych.