Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Jan Śpiewak: Kryzys mieszkaniowy to powrót do feudalizmu?

Odtwarzamy feudalną strukturę, w której panowie posiadali całe wsie pańszczyźniane. Dziś zastąpili ich rentierzy, którzy na raz kupują 30 kawalerek na Bródnie – mówi Jan Śpiewak w najnowszym odcinku podcastu „Zwięźle”.

Słuchaj też na Soundcloud, Youtube i w popularnych aplikacjach podcastowych

Wesprzyj Więź.pl

„Najemcy z piekła rodem”, „patokoczownicy”, a obok tego „nietypowe rozwiązania mieszkaniowe”, „prześladowania deweloperów” i opowiadane z uśmiechem na twarzy tajniki „sztuki flippingu” – podobnymi ciekawostkami ze świata rynku nieruchomości i najmu raczyły nas niedawno duże media. Gdyby wierzyć tym przekazom, można by uznać, że głównymi przyczynami kryzysu mieszkaniowego w Polsce są nadmierne państwowe regulacje i nieuczciwe zachowania lokatorów.

Jak faktycznie prezentuje się kondycja polskiego rynku nieruchomości: marże deweloperów, średnie ceny mieszkań w zestawieniu z zarobkami Polaków, warunki uzyskania kredytu hipotecznego?

W najnowszym podcaście „Zwięźle” Karol Grabias rozmawia o tym, gdzie tkwią korzenie kryzysu mieszkaniowego z Janem Śpiewakiem – działaczem społecznym, publicystą i socjologiem.

– Po drugiej wojnie światowej doszło do pewnego kompromisu: jeśli nie chcemy doprowadzić do powrotu totalitaryzmu, musimy dać ludziom poczucie bezpieczeństwa. Mieliśmy skończyć z dyktatem rynków finansowych nad życiem człowieka, zapewnić zaspokojenie podstawowych potrzeb, takich jak dach nad głową i darmowa edukacja – w zamian za pokój i stabilizację. To było elementem układu między państwem, siłami wielkiego biznesu i społeczeństwem. Ten kompromis został brutalnie złamany – mówi Jan Śpiewak.

Z najnowszego podcastu „Zwięźle” dowiecie się również, co ma wspólnego ma handel mikrokawalerkami z feudalizmem, dlaczego flipping powinien być wysoko opodatkowany, jakie standardy najmu i sprzedaży nieruchomości dominują w Zachodniej Europie.

Wesprzyj Więź

Powstawanie podcastów „Więzi” można wesprzeć dobrowolną wpłatą na Patronite.pl/Więź.

Przeczytaj też: Marcin Kędzierski, 25 powodów, dla których Polki i Polacy mogą nie chcieć dzieci

KG

Podziel się

2
1
Wiadomość

5 stycznia 2024 r. wyłączyliśmy sekcję Komentarze pod tekstami portalu Więź.pl. Zapraszamy do dyskusji w naszych mediach społecznościowych.