Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Piosenki polskich artystów śpiewane na stadionach piłkarskich

2261299483

Wiele drużyn piłkarskich na świecie posiada swoje hymny. Są one najczęściej śpiewane w momencie wyjścia piłkarzy na murawę. Jak to wygląda w przypadku polskich klubów?

Do najsłynniejszych kawałków stadionowych świata należy niewątpliwie „You’ll Never Walk Alone”, czyli utwór, który można usłyszeć na stadionie Liverpoolu. W tym tekście opisujemy natomiast cztery drużyny, których kibice śpiewają na stadionie piosenki polskich artystów. Jakie kawałki sobie umiłowali?

Legia Warszawa – „Sen o Warszawie”

„Sen o Warszawie” to oficjalny hymn Legii Warszawa, śpiewamy przez jej kibiców od 2004 roku. Dokładna premiera miała miejsce 12 marca podczas ligowego meczu z Odrą Wodzisław. Od tego momentu utwór ten pojawia się przed każdym spotkaniem rozgrywanym na stadionie przy ul. Łazienkowskiej. W jaki sposób wpływa to na piłkarzy stołecznego klubu?

Wesprzyj Więź.pl

Może sprawdzić to każda osoba, która posiada Fortuna kod promocyjny. Daje on dostęp do serwisu, w którym na bieżąco można śledzić wyniki m.in. Legii. Korzystać mogą z niego pełnoletni użytkownicy, którzy przeszli przez proces rejestracji.

Autorem tekstu „Sen o Warszawie” jest Marek Gaszyński. Za jej wykonanie odpowiedzialny był z kolei Czesław Niemen. Utwór miał swoją premierę w 1966 roku.

Korona Kielce – „Dni, których nie znamy”

W 2004 roku Artur Mikołajczyk stworzył oficjalny hymn Korony Kielce. Nie przypadł on jednak zbytnio do gustu miejscowym kibicom, którzy postanowili śpiewać przed każdym meczem inny utwór. Wybór padł na „Dni, których nie znamy” Marka Grechuty.

Piosenka ta po raz pierwszy została zaprezentowana szerszej publiczności w 1971 roku. Tekst do niej napisał sam Grechuta, a muzykę skomponował Jan Kanty Pawluśkiewicz. Jest to jeden z najpopularniejszych polskich utworów.

Cracovia – „Kraków to stolica Polski”

Pierwszy hymn Cracovii stworzył w 1910 roku Tadeusz Konczyński. Nie przyjął się on jednak wśród kibiców „Pasów”, dlatego szukali oni innego utworu. Wybór padł na „Jak długo na Wawelu”.

W 1927 roku został on jednak zapożyczony przez fanów Wisły, dlatego też zaprzestano jego śpiewania na stadionie Cracovii. Klubowy hymn próbowali kolejno stworzyć Juliusz Leo i zespół Makino i Andrusy.

Wesprzyj Więź

Obecnie kibice „Pasów” śpiewają przed każdym meczem utwór stworzony przez Macieja Maleńczuka. Jego premiera miała miejsce w 2003 roku podczas fety z okazji awansu do Ekstraklasy. Wszystko odbyło się bez podkładu muzycznego, jednak kawałek przypadł do gustu miejscowym fanom.

Radomiak Radom – „Zawsze tam, gdzie Ty”

Kibice Radomiaka Radom zdecydowali, że przed każdym meczem ich ukochanej drużyny będą śpiewać „Zawsze tam, gdzie Ty”. Pierwszy raz doszło do tego na początku sezonu 2023/2024 i zbiegło się to z otwarciem nowego stadionu. Ekipa z Mazowsza spotkała się wówczas z Cracovią.

Kibice lekko zmodyfikowali jednak utwór stworzony i wykonany przez Lady Pank. Zamiast „Być tam, zawsze tam, gdzie Ty” pojawiają się słowa „Być tam, gdzie Radomiak gra”. Osoby, które nie znają tego tekstu, mogą korzystać z pojawiającej się na telebimach ściągawki.

Podziel się

Wiadomość

5 stycznia 2024 r. wyłączyliśmy sekcję Komentarze pod tekstami portalu Więź.pl. Zapraszamy do dyskusji w naszych mediach społecznościowych.