Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Staże, praktyki, pierwsza praca – jak właściwie zaplanować swoją karierę już na studiach?

Ogromną wartość na rynku pracy ma doświadczenie. Wiedzą o tym młodzi ludzie, którzy w okresie studiów podejmują różnego rodzaju zajęcia, aby wzbogacić swoje CV jak najwcześniej. Jak student powinien zaplanować swoją karierę w trakcie podejmowanej nauki w szkole wyższej?

Zwykle pokutuje przekonanie, że na pracę podczas studiów mają tylko ci, którzy kształcą się niestacjonarnie. Okazuje się jednak, że zmienność rynku pracy umożliwia znalezienie zajęcia również osobom, które uczą się w trybie dziennym. Pracodawcy oferują różne modele współpracy, w tym także elastyczny grafik, który można dostosować do zajęć na uczelni. Podjęcie pracy, dzięki której student może zadbać o swój rozwój zawodowy, na ogół zależy od jego własnej organizacji i determinacji.

Jak wynika z raportu Eurostudent prowadzonego w ostatnich latach, ponad 80 proc. badanych zadeklarowało, że podejmuje pracę podczas studiów. Forma kształcenia wydaje się zatem małą przeszkodą w podjęciu zatrudnienia. Zgodnie z zebranymi danymi ponad połowa respondentów w kwestii motywacji podejmowania pracy wskazuje zarówno na uzyskanie wynagrodzenia, jak i zdobycie doświadczenia.

Wesprzyj Więź.pl

Czy warto rozwijać karierę zawodową na studiach?

Odpowiedź na powyższe pytanie brzmi: oczywiście, że tak. Gdy wykształcenie schodzi na dalszy plan, a dla pracodawcy liczą się praktyczne umiejętności, trzeba działać jak najwcześniej. Dzięki podejmowaniu różnych zawodowych aktywności plan zdobycia wymarzonego stanowiska jeszcze przed ukończeniem studiów ma ogromne szanse na realizację.

Cenne umiejętności uzyskane podczas praktyk, stażu czy innej pracy oraz obycie w branży to czynniki, dzięki którym można wyróżnić się spośród innych kandydatów. Takie elementy w CV pozwolą też potwierdzić, że w oczach potencjalnego pracodawcy student stanie się odpowiednią osobą na wybrane stanowisko. Dla niego będzie to sygnał, że mimo nauki taka osoba nie spoczęła na laurach, jest pracowita i konsekwentna. A przecież to jedne z najważniejszych cech idealnego pracownika.

Praktyka, staż, czy pierwsza praca – co wybrać?

Praca jest tylko jedną z opcji dla studenta, który chce zadbać o rozwój swojej kariery zawodowej jeszcze w okresie kształcenia. Może on podjąć również inne inicjatywy umożliwiające zdobycie doświadczenia.

Są nimi przede wszystkim praktyka i staż. Nie zawsze jednak okazują się one wartościowe dla studenta. W wielu przypadkach pracodawcy liczą na tanią siłę roboczą, oferując bezpłatne praktyki lub staż, w którym student jest pozostawiony sam sobie, bez wsparcia doświadczonej osoby. Takich sytuacji oczywiście najlepiej unikać.

Warto postarać się o praktykę (najlepiej płatną) lub staż w firmie o dobrej opinii na rynku. Okres takiej współpracy nie powinien być również zbyt długi. Kilka miesięcy na ogół wystarcza do nabycia cennych umiejętności. Student, który decyduje się na praktykę lub staż, powinien sprawdzić, czy po zakończeniu tego okresu będzie mieć możliwość zatrudnienia na stałe.

Pierwsza praca bez doświadczenia nie jest łatwym procesem. Tutaj pomóc może jedynie trudna branża, w której brakuje pracowników lub zainwestowanie w dodatkowe kursy i szkolenia.

Czy trudno znaleźć pracę dla studenta?

Choć wydaje się, że z perspektywy pracodawcy nie opłaca się zatrudniać studenta bez doświadczenia, nie zawsze tak jest. Firmy nie zawsze chcą ponosić koszty związane z formalnościami i wymaganymi podatkami w przypadku zwykłego pracownika. Wielu pracodawców chce zatrudniać studentów, ponieważ dla nich taka współpraca oznacza mniejsze koszty.

Nie można jednak stanowczo potwierdzić lub zaprzeczyć, że znalezienie pracy dla studenta jest trudne bądź łatwe. To zależy od zbyt wielu zmiennych. Przykładowo duże znaczenie ma branża, ponieważ jeśli brakuje w niej specjalistów, firmy skłonne są samodzielnie wyszkolić studenta, by zyskać wykwalifikowanego pracownika w przyszłości.

Nie bez znaczenia jest także lokalizacja. Zajęcie dla studenta w mniejszej miejscowości będzie znacznie trudniejsze do znalezienia niż praca w Katowicach, Warszawie, czy Krakowie, a więc w największych miastach w kraju. Z jednej strony wielu studentów dojeżdża na zajęcia z domu rodzinnego, aby ograniczyć koszty związane z wynajmem pokoju lub mieszkania, a z drugiej pozostaje w mieście, gdzie działa uczelnia, korzystając z bardziej rozbudowanego rynku pracy.

Gdzie szukać ofert dla studentów?

Badanie Eurostudent wskazuje, że młodzi ludzie najczęściej szukają pracy w Internecie (45 proc.), mediach społecznościowych (38 proc.) oraz przez polecenia znajomych (36 proc.). Można więc uznać, że są to najskuteczniejsze sposoby do dotarcia ogłoszeń skierowanych dla studentów.

W sieci mamy do czynienia z wieloma serwisami pracy, w których nie brakuje ofert dla osób studiujących. To szybka i wygodna metoda – CV można wysyłać o dowolnej porze oraz z dowolnego miejsca.

Wesprzyj Więź

Kolejnym sposobem dotarcia do potencjalnego pracodawcy są media społecznościowe, gdzie osoby młode czują się jak ryba w wodzie. Warto być aktywnym na różnych platformach, jak również obserwować profile ciekawych firm. W każdym momencie mogą one opublikować ofertę skierowaną właśnie do studentów. Pomocne w poszukiwaniu pracy będą też grupy o różnej tematyce.

Ciekawą opcją wydają się polecenia znajomych. Osoby z bliskiego otoczenia będą cennym źródłem informacji o pracodawcy. Mogą nie tylko dać znać, gdy firma będzie szukać dodatkowych rąk do pracy, ale również ocenić warunki zatrudnienia, jakie oferuje.

Poza powyższymi metodami studenci mogą skorzystać także z pomocy biura karier prowadzonego przy swojej uczelni, gdzie specjaliści wspierają takie osoby w doborze odpowiedniej ścieżki zawodowej. Warto odwiedzać również lokalne targi pracy, gdzie na studentów czekają firmy z różnych branż.

Podziel się

Wiadomość