rE-medium | Tygodnik Powszechny

Wiosna 2024, nr 1

Zamów

We Francji działa zgromadzenie przyjmujące mężczyzn sprawnych i z niepełnosprawnością

Styl życia – zarówno modlitwa, jak i praca wykonywana przez mnichów – dostosowany jest do możliwości zakonników.

– Niepełnosprawność nie musi być przeszkodą dla autentycznego życia konsekrowanego – mówi o. Guy-Marie Fort, przełożony generalny Zgromadzenia Matki Bożej od Nadziei. To wspólnota benedyktyńska, do której przyjmowani są zarówno mężczyźni sprawni, jak i z niepełnosprawnością. Zgromadzenie liczy osiem domów rozsianych po całej Francji, do których należy około stu członków. Ci, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą zostać mnichami, uczestniczą w życiu wspólnoty jako oblaci.

Zgromadzenie założył o. Henri-Marie Guilluy, który jako mistrz nowicjatu przekonał się, że istnieją przypadki, kiedy ktoś ze względu na niepełnosprawność nie może zostać przyjęty do zakonu, a ma powołanie do życia konsekrowanego.

Styl życia – zarówno modlitwa, jak i praca wykonywana przez mnichów – jest dostosowana do ich możliwości. Osoby chore są pod stałą kontrolą medyczną. Dotyczy to w szczególności tych, którzy cierpią na zaburzenia mentalne. O. Guy-Marie Fort zapewnia jednak, że życie zakonne pozytywnie wpływa na zdrowie.

– Wiara i nadzieja mają ożywczą moc. I dlatego również konsekracja, poświęcenie się z całego serca Panu, pozytywnie wpływa na nasze zdrowie – zarówno psychiczne, jak i fizyczne. W życiu monastycznym najważniejsza jest modlitwa. Nasz założyciel uważał, że osoby z niepełnosprawnością mogą być autentycznymi świadkami miłości Jezusa, poświęcając swe życie modlitwie, a także – w miarę swych możliwości – innym czynnościom: pracy fizycznej czy studiom. Do naszego zgromadzenia są też powołane osoby w pełni sprawne. To bardzo ewangeliczne – mówi przełożony zgromadzenia.

Przyznaje również: – Osobiście poszedłem drogą tego powołania, ponieważ czułem, że ma to sens: być mnichem, a przy tym pielęgnować aspekt braterski, pomagać innym, ale także znajdować wsparcie w innych. Tym bardziej, że nasze role bardzo szybko mogą się odwrócić. Konsekracja w życiu zakonnym rodzi nadzieję, ukazuje nam Królestwo Boże, którym już teraz możemy żyć. Nasze zgromadzenie ma być tego znakiem.

Wesprzyj Więź

Jesienią 2018 roku blok religijny kwartalnika „Więź” poświęciliśmy tematowi „Niepełno(s)prawni w Kościele”. Damian Jankowski opisywał swoje próby zostania zakonnikiem i to, jak przełożeni obawiali się jego lekkiej niepełnosprawności, ks. Damian Wyżkiewicz pisał o filozofii niepełnosprawności, Anna Maliszewska o teologii niepełnosprawności, natomiast Piotr Pawłowski tłumaczył, że niepełnosprawność to nie choroba.

Przeczytaj też: (Nie)powołany będziesz ty

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość