Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

Tośka Szewczyk: Nie muszę nikomu niczego udowadniać

Wolność córki Boga to poczucie, że nie muszę komukolwiek tłumaczyć się ze swojego miejsca w Kościele, nawet jeśli bywam traktowana jak szkodnik – mówi Tośka Szewczyk w najnowszym odcinku podcastu „Półprzewodnik po nocy ciemnej”.

Słuchaj też na Soundcloud, Youtube i w popularnych aplikacjach podcastowych

Jednym z owoców zakończonego niedawno Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów był „List do Ludu Bożego”, w którym możemy przeczytać: „Kościół naszych czasów ma obowiązek wysłuchania, w duchu nawrócenia, tych, którzy padli ofiarą nadużyć popełnionych przez członków Kościoła, oraz podjęcia konkretnego i strukturalnego zobowiązania, aby zapewnić, że to się nie powtórzy”.

Wesprzyj Więź.pl

Kościół umiejący troskliwie wsłuchiwać się w głos zranionych to wciąż obietnica odległej przyszłości. Ci spośród skrzywdzonych w Kościele, którzy już teraz domagają się sprawiedliwości, nierzadko mają wrażenie, że dla kościelnych instytucji są problemem, lub wręcz wprost słyszą, by złożyli „swoje cierpienie w ofierze dla dobra Kościoła”.

O to, jaka wiara jest możliwa po krzywdzie i czym jest przedsionek w Kościele pyta Zbigniew Nosowski w podcaście „Półprzewodnik po nocy ciemnej” swoją gościnię Tośkę Szewczyk – osobę wykorzystaną seksualnie przez duchownego, autorkę opublikowanej przez Wydawnictwo Więź książki „Nie umarłam. Od krzywdy do wolności” i felietonistkę kwartalnika „Więź”.

– W święta Bożego Narodzenia, gdy zaczyna się pasterka, zawsze idę pod Kościół. Słyszę ludzi, którzy śpiewają kolędy i wspólnie się cieszą, a ja się włóczę po zimnym mieście i nie jestem w stanie tam wejść. Nie jestem wtedy ani w swojej świeckiej rodzinie, ani we wspólnocie Kościoła. To jedno z moich doświadczeń przedsionka – mówi Tośka.

Zapytana o to, czy po tym, czego doświadczyła, potrafi jeszcze odnaleźć się w Kościele, odpowiada: – Kocham codzienny, wtorkowy Kościół. To, kiedy na Mszy pytam panią siedzącą obok, czy ma chusteczkę, a ona przegrzebuje torebkę i proponuje mi całą paczkę, bo na pewno będę jej potrzebować. Kocham go w mojej wspólnocie. W niej Kościół brzmi śmiechem moich przyjaciół, ma zapach ciasteczek, które ktoś przygotował na spotkanie. Kościół ma tam konkretne twarze i głosy.

Wesprzyj Więź

Z najnowszego podcastu „Półprzewodnik po nocy ciemnej” dowiecie się również, czym jest wolność córki Boga, jak powstała wspólnota, w którą zaangażowana jest Tośka Szewczyk, gdzie odnajduje ona punkty orientacyjne w „nocy ciemnej Kościoła” i jak to możliwe, że czasami budzi się wierząca, a zasypia niewierząca.

Powstawanie podcastów „Więzi” można wesprzeć dobrowolną wpłatą na Patronite.pl/Więź.

Przeczytaj też: Zbigniew Nosowski, Tośka Szewczyk i jej walka – o siebie i o Kościół

Podziel się

1
Wiadomość