Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Proście o pokój

Fragment kadru z teledysku pieśni „Proście o pokój”, napisanej przez Dominika Dubiela SJ, która zostanie wykonana w trakcie międzyreligijnego spotkania modlitewnego. Fot. YouTube

Dziś o 14:00 spotkamy się na placu Grzybowskim na międzyreligijnym spotkaniu modlitewnym w intencji pokoju. Modlitwie towarzyszyć będzie Chór Centrum Myśli Jana Pawła II

W odpowiedzi na apel papieża Franciszka, który ogłosił 27 października dniem postu, modlitwy i pokuty w intencji pokoju, Polska Rada Chrześcijan i Żydów wraz z Radą Wspólną Katolików i Muzułmanów zapraszają na międzyreligijne spotkanie modlitewne. Odbędzie się ono na Placu Grzybowskim o godz. 14.00. 

Wesprzyj Więź.pl

Na spotkanie zaproszeni są wszyscy ludzie dobrej woli, bez względu na wyznawaną religię. Wznoszone będą modlitwy z trzech tradycji – judaistycznej, chrześcijańskiej i muzułmańskiej. Wyśpiewane zostaną łączące te religie Psalmy, nie zabraknie przypisywanej św. Franciszkowi modlitwy o pokój. 

Piosenka Dominika Dubiela SJ: „Proście o pokój”

– Niedawno, w odpowiedzi na dramatyczną sytuację w Izraelu, podobne modlitewne spotkanie zwołał naczelny rabin Polski Michael Schudrich. Powiedział wtedy, że gdy trudno znaleźć jakieś słowa i rozwiązania, modlitwa przychodzi naturalnie. Gdy usłyszałem wezwanie papieża Franciszka, pomysł spotkania w tym dniu przyszedł natychmiastowo. Nasze spotkanie modlitewne przypada akurat w rocznicę pamiętnej modlitwy, jaką w Asyżu w 1986 roku zwołał Jan Paweł II. Podobnie jak wtedy w mieście św. Franciszka, tak teraz w Warszawie będziemy razem wołać do jedynego Boga o pokój – powiedział Dawid Gospodarek z PRChiŻ.

Chór Centrum Myśli Jana Pawła II podczas spotkania poprowadzi śpiew dwóch pieśni: „Modlitwy o pokój” Norberta Blachy oraz skomponowanej niedawno przez Dominika Dubiela SJ „Proście o pokój”.

– Jan Paweł II wiedział dobrze, że spotkanie międzyreligijne, międzyludzkie, wyprzedza często porozumienie polityczne. Zainicjował i z dużą konsekwencją realizował spotkania międzywyznaniowe w Asyżu. Chcemy podejmować jego myśl, dlatego zawsze będziemy wspierać wszystkie przejawy dobrej woli, kiedy hierarchowie wyciągają do siebie otwarte dłonie. To te gesty, a nie pojedyncze incydenty z manifestacji, potrzebują światła i naśladowania. Pokój zaczyna się między nami, na poziomie bezpośrednich relacji, ale Jan Paweł II wyszedł oczywiście dużo dalej poza symbol gestów.

Wesprzyj Więź

Pozostawiony przez niego „Dekalog z Asyżu na rzecz pokoju” jest potępieniem terroryzmu i zbiorem konkretnych postulatów, które dziś znów stają się aktualne. Dlaczego cieszymy się, że obecność Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II pomoże ponieść dalej w świat to przesłanie pokoju, nie tylko do wspólnot religijnych, ale wszystkich ludzi dobrej woli. Warszawa doświadczyła zła i zniszczenia, dlatego tym bardziej jako społeczność rozumiemy wartość pokoju – mówi KAI Michał Senk, dyrektor CMJPII. 

Udział w spotkaniu zapowiedział wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek, który wręczy przedstawicielom religii symboliczne drzewka oliwne.

Przeczytaj także: Marek Kita, Pokój jest nurkowaniem w głąb Źródła

Podziel się

1
Wiadomość