rE-medium | Tygodnik Powszechny

Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Myśliwski: Dzięki literaturze jestem wolny

Wiesław Myśliwski. Fot. Archiwum prywatne WM / Materiały prasowe

Zamykam się przed światem w tym, co piszę – mówi Wiesław Myśliwski w rozmowie, która ukazała się w „Tygodniku Powszechnym”.

W najnowszym numerze „Tygodnika Powszechnego” ukazał się wywiad Wojciecha Bonowicza z pisarzem Wiesławem Myśliwskim. To zredagowany i autoryzowany fragment rozmowy, która odbyła się 23 października 2022 r. w Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy” w ramach Festiwalu Nowe Oświecenie.

Na pytanie o to, czy jako czytelnicy możemy się czegoś o nim dowiedzieć z jego książek, Wiesław Myśliwski odpowiada: „Chciałbym, żebyście się nie dowiedzieli. Piszę powieści tak, żeby o mnie było jak najmniej. Owszem, korzystam – bardzo często, nawet zawsze – z własnej biografii. Ale jeśli biorę jakiś fragment mojego życia, to go następnie przekształcam do tego stopnia, że staje się w ogóle niepodobny do tego, co mi się w życiu zdarzyło. Bo jakbym opisał to, co mi się w życiu zdarzyło, to byście państwo nie chcieli tego czytać”.

„Autobiografizm jest mało ciekawy, ciekawe są dopiero kreacje, które się na podstawie zdarzeń ze swojego życia buduje” – dodaje.

Myśliwski zastrzega też, że nie wierzy autorom, którzy twierdzą, że tworzą dla określonego czytelnika. „Pisarz nie wie, kto będzie czytał jego książki. Nie może zakładać, że widzi tego czytelnika, dla którego pisze. My tego nie wiemy, więc można powiedzieć, że piszemy dla siebie” – tłumaczy.

„Na czym polega wolność, którą może nam dać literatura?” – pyta Wojciech Bonowicz. „Przede wszystkim na tym, że mogę sobie stwarzać światy, które będą przeciwstawne, a nawet będą jakimś remedium na świat, który się dzieje wokół mnie. W tym znaczeniu jestem wolny. Nie muszę wierzyć w świat, który mnie otacza. Nie muszę ufać. Literatura daje mi prawo do innego świata” – odpowiada Wiesław Myśliwski.

Wesprzyj Więź

„Dzięki literaturze jestem wolny. Zamykam się przed światem w tym, co piszę. To jest forteca jakaś” – mówi autor „Traktatu o łuskaniu fasoli”.

Przeczytaj też: Na granicy słowa. Rozmowa z Wiesławem Myśliwskim

DJ

Podziel się

6
Wiadomość