Zima 2024, nr 4

Zamów

W galerii „Więzi”: Katarzyna Bartosik

Katarzyna Bartosik stara się dostrzec piękno w rzeczach zwyczajnych, prostych, niedoskonałych. Chce, aby jej zdjęcia były odpoczynkiem dla oczu, ciszą w hałasie i chwilą zatrzymania w pędzie.

Katarzyna Bartosik, ur. 1990

  • psycholożka, fotografka i trenerka uważności,
  • prowadzi pomoc psychologiczną dla osób dorosłych, kursy uważności oraz autorskie warsztaty łączące uważność, fotografię i muzykę,
  • pomysłodawczyni przeznaczonych dla fotografów warsztatów selfcare, których celem jest zadbanie o dobrostan i ochrona przed wypaleniem zawodowym,
  • współautorka nagrodzonej innowacji społecznej w edukacji pt. „Uważniaki” – programu do nauki uważności i regulacji emocji dla przedszkolaków,
  • jej działalność można obserwować w mediach społecznościowych na profilu „Uważność i fotografia”, a fotografie znajdują się na stronie www.photosimplicity.tumblr.com.

Katarzyna Bartosik rozpowszechnia ideę i praktykę uważnej fotografii (mindful photography), w której akcent położony jest nie tyle na samą czynność fotografowania, ile na sposób patrzenia: spokojny, świadomy, wolny od osądu. Mówi: „To te momenty, kiedy możemy wyłączyć pośpiech, napięcie czy artystyczne ambicje i po prostu spotkać się ze światem takim, jaki jest. Jednocześnie pozostając w bliskim kontakcie z samym sobą, swoim oddechem, ciałem i emocjami”.

Wesprzyj Więź

„Uważne patrzenie i fotografowanie umożliwia widzenie piękna i wyjątkowości rzeczy tam, gdzie nie zwykliśmy ich dostrzegać. Wykracza poza kompozycyjne i techniczne wybory. Pokazuje, że na świat można patrzeć z wielu perspektyw. Uczy akceptacji zastanych warunków oraz otwartości i ciekawości na to, co pojawi się przed naszymi oczami, a w konsekwencji również na to, co przyniesie życie” – dodaje.

Jej fotografie cechują prostota i minimalizm. Łączy je motyw wody, która wnosi spokój. Katarzyna Bartosik stara się dostrzec piękno w rzeczach zwyczajnych, prostych, niedoskonałych. Chce, aby jej zdjęcia były odpoczynkiem dla oczu, ciszą w hałasie i chwilą zatrzymania w pędzie. Odzwierciedleniem tego są prace prezentowane na stronach 41, 75, 123, 209.


Fotografie ukazały się w kwartalniku „Więź” jesień 2023.

Podziel się

Wiadomość