Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Myriam Wijlens: Synodalność oznacza także rozliczalność

Myriam Wijlens. Fot. dzięki uprzejmości Anthony’ego Tynana-Kelly’ego

Rozliczalność to znacznie więcej niż odpowiedzialność. Czym innym jest być za coś odpowiedzialnym, a czym innym: być rozliczanym z tego, co się zrobiło lub czego się nie zrobiło – mówi ekspertka Synodu Biskupów.

Zbigniew Nosowski: Posiada Pani wyjątkową perspektywę w spojrzeniu na Kościół rzymskokatolicki, będąc profesorką prawa kanonicznego i jednocześnie członkinią Komitetu Koordynacyjnego synodu o synodalności. Ten komitet jest zaledwie pięcioosobowy, a Pani jest w nim jedyną kobietą. Należała Pani również do Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. A w ostatnich latach moderuje Pani badania naukowe w ramach projektu zatytułowanego Rozliczalność w Kościele synodalnym. „Rozliczalność” to nowe słowo w języku Kościoła. Czy mam rację, że w Watykanie po raz pierwszy pojawiło się ono w lutym 2019 r. na szczycie biskupów zwołanym przez papieża Franciszka?

Myriam Wijlens: Na spotkaniu w 2019 r. papież poprosił przewodniczących krajowych konferencji episkopatu o zastanowienie się nad rozliczalnością, ponieważ biskupi często w ogóle nie reagowali lub reagowali nieodpowiednio na zarzuty dotyczące wykorzystywania seksualnego. Kościół zdał sobie sprawę, że chodzi nie tylko o molestowanie nieletnich przez duchownych, ale także o poważny problem polegający na tym, że osoby sprawujące władzę nie postępowały zgodnie z odpowiedzialnością wynikającą z ich urzędu biskupiego.

Wesprzyj Więź

Rozliczalność to znacznie więcej niż odpowiedzialność. Czym innym jest być za coś odpowiedzialnym, a czym innym – być rozliczanym z tego, co się zrobiło lub czego się nie zrobiło. To drugie odnosi się do zaniedbań. Na spotkaniu w 2019 r. zaakceptowano nie tylko słowo „rozliczalność”, ale także rzeczywistość, która za nim stoi.

Wesprzyj Więź.pl

Co ciekawe, w raportach powstałych w kontekście synodu o synodalności dość często pojawiają się trzy słowa kluczowe dla spotkania z 2019 r.: przejrzystość, odpowiedzialność i rozliczalność. Dlatego wspomina się o nich także w Instrumentum laboris, dokumencie roboczym na posiedzenie synodu w październiku br.To pokazuje, że te pojęcia są naprawdę istotne dla ludu Bożego.

Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń

Pakiet Druk+Cyfra

  • 4 drukowane numery kwartalnika „Więź”
   z bezpłatną dostawą w Polsce
  • 4 numery „Więzi” w formatach epub, mobi, pdf (do pobrania w trakcie trwania prenumeraty)
  • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl na 365 dni (od momentu zakupu)

Wesprzyj dodatkowo „Więź” – wybierz prenumeratę sponsorską.

Jeśli mieszkasz za granicą Polski, napisz do nas: prenumerata@wiez.pl.

Pakiet cyfrowy

 • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl (od momentu zakupu) przez 90 lub 365 dni
 • Kwartalnik „Więź” w formatach epub, mobi, pdf przez kwartał lub rok (do pobrania
  w trakcie trwania prenumeraty)

Wesprzyj dodatkowo „Więź” – wybierz prenumeratę sponsorską.

Rozmowa ukazała się w kwartalniku „Więź” jesień 2023.

Podziel się

1
Wiadomość