Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Ewolucyjne nawrócenie teologii

Fot. jplenio / Pixabay

Jak stwierdził Einstein, „najbardziej niezrozumiałą rzeczą w świecie jest jego zrozumiałość”. Źródło racjonalności stanowi misterium – Bóg okazuje się nie obiektem dla nauk, lecz ich a priori. Jest, jak powiada Heller, „tym, dzięki czemu pytajniki mają swoje odpowiedzi”.

Recenzja książki: Wojciech P. Grygiel, Damian Wąsek, „Teologia ewolucyjna. Założenia – problemy – hipotezy”, Przedmowa: Michał Heller, Copernicus Center Press, Kraków 2022, 268 s.

Ukazała się książka bardzo ważna dla rozwoju myśli teologicznej w Polsce. Szczególną wymowę ma fakt, że wspólne dzieło księży Wojciecha Grygiela i Damiana Wąska otwiera przedmowa samego Michała Hellera. To właśnie tarnowski kosmolog zwraca od lat uwagę na problem ignorowania w refleksji teologicznej dorobku nauk przyrodniczych i ścisłych.

Wesprzyj Więź.pl
Wesprzyj Więź

Słusznie czyni, bo skutkiem takiego podejścia jest stopienie dyskursu o Objawieniu z obrazem świata nieadekwatnym do aktualnego stanu wiedzy akademickiej – a wiedza ta, dzięki edukacji i mediom, w jakimś stopniu przenika również do świadomości potocznej. Nie służy to wiarygodności powtarzanych w Kościele zapewnień, że między wiarą a rozumem nie rysuje się konflikt.

W związku z powyższym nie dziwi deklarowana przez ks. Hellera satysfakcja, z jaką wita owoc współpracy Grygiela, filozofa przyrody (mającego też doktorat z chemii), z Wąskiem, teologiem fundamentalnym. Ich książka to bowiem projekt konsekwentnego osadzenia refleksji nad treścią wiary w horyzontach myślenia po Darwinie i Einsteinie. Jednak tutaj pożytki z Teologii ewolucyjnej dopiero się zaczynają.

Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń

Pakiet Druk+Cyfra

  • 4 drukowane numery kwartalnika „Więź”
   z bezpłatną dostawą w Polsce
  • 4 numery „Więzi” w formatach epub, mobi, pdf (do pobrania w trakcie trwania prenumeraty)
  • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl na 365 dni (od momentu zakupu)

Wesprzyj dodatkowo „Więź” – wybierz prenumeratę sponsorską.

Jeśli mieszkasz za granicą Polski, napisz do nas: prenumerata@wiez.pl.

Pakiet cyfrowy

 • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl (od momentu zakupu) przez 90 lub 365 dni
 • Kwartalnik „Więź” w formatach epub, mobi, pdf przez kwartał lub rok (do pobrania
  w trakcie trwania prenumeraty)

Wesprzyj dodatkowo „Więź” – wybierz prenumeratę sponsorską.

Tekst ukazał się w kwartalniku „Więź” jesień 2023

Podziel się

Wiadomość