Wiosna 2024, nr 1

Zamów

UNICEF: Pół miliarda dzieci w południowej Azji żyje w ekstremalnym upale

Matka z dzieckiem w stanie Orissa w Indiach / Pippa Ranger/Department for International Development / Flickr / CC BY-SA 2.0

Obecna fala upałów w południowej Azji (prawie 50 stopni Celsjusza), a także powódź w Pakistanie, to jeden z elementów zmian klimatycznych.

Większość dzieci w Azji Południowej jest narażona na ekstremalne upały. Z powodu ekstremalnie wysokich temperatur cierpi 76 procent, czyli 460 milionów, osób poniżej 18. roku życia w Afganistanie, Bangladeszu, Indiach, Pakistanie i na Malediwach – wynika z raportu opublikowanego 7 sierpnia przez Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF).

Wesprzyj Więź.pl

Dla porównania, na całym świecie tylko 32 procent dzieci jest dotkniętych ekstremalnie wysokimi temperaturami – wynika z analizy opartej na najnowszych dostępnych danych za 2020 rok. Przy tym 28 procent dzieci w Azji Południowej jest narażonych na cztery do pięciu lub więcej fal upałów rocznie.

– Biorąc pod uwagę globalną temperaturę wrzenia, dane wyraźnie pokazują, że życie i dobrobyt milionów dzieci w Azji Południowej są coraz bardziej zagrożone falami upałów i wysokimi temperaturami – powiedział dyrektor regionalny UNICEF w Azji Południowej Sanjay Wijesekera. Szczególne obawy budzą niemowlęta, małe dzieci, dzieci niedożywione i kobiety w ciąży; oni są najbardziej narażeni na udar cieplny i inne poważne konsekwencje.

Według UNICEF, szczególnie dotknięte upałem są dzieci w pakistańskiej prowincji Sindh. Upał pojawił się niecały rok po niszczycielskich powodziach z sierpnia 2022 roku, które zatopiły dużą część południowego Sindhu. Ponad 800 tysięcy dzieci na obszarach dotkniętych powodzią jest obecnie narażonych na silny stres cieplny w czerwcu.

W maju i czerwcu termometry w prowincji Sindh i części Pendżabu wykazały prawie 50 stopni Celsjusza. Rok po powodzi dziesiątki tysięcy ludzi nadal mieszka w obozach. Z raportu UNICEF wynika, że maju 2022 roku miasto Jacobabad w Sindhu zostało zarejestrowane jako najgorętsze miasto na świecie z temperaturami powyżej 50 stopni Celsjusza. Zaledwie kilka miesięcy później zostało zalane przez powódź stulecia.

Wesprzyj Więź

Zdaniem ekspertów obecna fala upałów w południowej Azji i w innych częściach świata, a także powódź w Pakistanie, są jednym z elementów zmian klimatycznych. Według Światowej Organizacji Meteorologicznej i europejskiej Służby Meteorologicznej Copernicus, tegoroczny lipiec był najgorętszym miesiącem na świecie od tysięcy lat.

KAI, DJ

Przeczytaj też: Polska wysycha. Czy nasze wnuki zobaczą jeszcze plaże, jakie znamy?

Podziel się

1
Wiadomość