Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Brat Alois rezygnuje. Wspólnota Taizé po niemal 20 latach zmienia przeora

Brat Alois. Fot. Claude Truong-Ngoc / Wikimedia Commons/ CC-BY-SA-3.0

Minęło osiemnaście lat od chwili, kiedy zastąpiłem brata Rogera. Podczas tych dwóch dekad świat i Kościół tak bardzo się zmieniły. Poczułem więc, że nadszedł czas, aby brat, który dołączył do naszej wspólnoty po mnie, przejął moją odpowiedzialność – pisze brat Alois, który w grudniu ustąpi z roli przeora wspólnoty Taizé.

Zgodnie z regułą wspólnoty Taizé, według której przeor wspólnoty wyznacza swojego następcę, po konsultacji z wszystkimi braćmi, brat Alois przekaże w tym roku swoją odpowiedzialność bratu Matthew, Brytyjczykowi wyznania anglikańskiego. Zmiana przeora nastąpi w pierwszą niedzielę Adwentu, 3 grudnia 2023 roku. 

Wesprzyj Więź.pl

Jak tłumaczy w swoim komunikacie obecny przeor: –Minęło osiemnaście lat od chwili, kiedy zastąpiłem brata Rogera. Podczas tych dwóch dekad świat i Kościół tak bardzo się zmieniły. Poczułem więc, że nadszedł czas, aby brat, który dołączył do naszej wspólnoty po mnie, przejął moją odpowiedzialność. Rodzinna formuła naszego wspólnotowego życia nie ogranicza ani wieku, ani nie określa z góry czasu trwania posługi przeora. Powiedziałem sobie jednak: to do mnie należy przekazanie tej odpowiedzialności, podczas gdy mogę poświęcić czas na przygotowanie tej zmiany, nie będąc pod presją nagłej konieczności.

Przez ostatnie dwa lata konsultowałem się ze wszystkimi moimi braćmi, modliliśmy się i zastanawiali. Dokonałem wyboru brata Matthew i wskazałem na nowego przeora. Ma on moje pełne zaufanie, aby zapewnić ciągłość i podejmować właściwe inicjatywy, pobudzające naszą wspólnotę do bycia, zgodnie z intuicją jej założyciela, małą przypowieścią o komunii – dodaje duchowny.

Brat Alois (Alois Loeser) urodził się 11 czerwca 1954 r. w Ehingen am Ries w Niemczech. Jako rzymski katolik wstąpił do Wspólnoty Taizé 1 listopada 1974 roku. Należał do najbliższych współpracowników brata Rogera, założyciela wspólnoty. Jest przeorem Taizé od dnia jego śmierci: 16 sierpnia 2005 r.

Brat Matthew (Andrew Thorpe) urodził się 10 maja 1965 r. w Pudsey (Wielka Brytania). Anglikanin, dołączył do Wspólnoty Taizé 10 listopada 1986 r.

Wesprzyj Więź

Taizé jest jednym z symboli ruchu ekumenicznego. Ta mała miejscowość w Burgundii stała się od lat 70. XX w. miejscem spotkań młodych ludzi z całego świata. Obecnie Wspólnota skupia ok. stu mężczyzn z około 30 krajów świata, członków Kościołów ewangelickich, anglikańskiego i katolickiego. Około jedna czwarta z nich żyje w małych wspólnotach w Azji, Afryce i Ameryce Południowej. Bracia ci dzielą swoje życie z dziećmi ulicy, więźniami, umierającymi i samotnymi.

Przeczytaj też: Brat Alois: Nie bójmy się wielkich wstrząsów naszych czasów

KAI, KG

Podziel się

3
Wiadomość