Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Po publikacji „Rzeczpospolitej” Państwowa Komisja ds. Pedofilii apeluje o zgłaszanie się skrzywdzonych

Fot. Sasha Freemind / Unsplash

Krzywdy, których doznały osoby wykorzystane seksualnie w dzieciństwie, trudno w jakikolwiek sposób zrekompensować. Wskazanie sprawcy i napiętnowanie czynu może jednak stanowić pewne zadośćuczynienie, przywrócić sprawiedliwość – czytamy w apelu.

Apel o zgłaszanie się osób skrzywdzonych w dzieciństwie przez sprawców z listy opublikowanej niedawno na łamach „Rzeczpospolitej” wystosowała Państwowa Komisja ds. Pedofilii.

Wesprzyj Więź.pl

W ubiegły czwartek w „Rzeczpospolitej” ukazał się duży materiał Tomasza Krzyżaka i Piotra Litki o wykorzystywaniu seksualnym małoletnich w Kościele w Polsce w latach 1944–89. Dziennikarze szacują liczbę spraw na blisko 300, a liczbę osób wykorzystanych – ok. 1100. Publikują informacje na temat 121 zidentyfikowanych przez nich sytuacji.

Zdaniem Komisji publikacja dziennika pokazuje, że „niezbędne jest dokładne zbadanie podobnych przestępstw dokonanych w przeszłości. To jednocześnie wyraźny głos wskazujący na konieczność wsparcia oraz pomocy osobom, które w dzieciństwie zostały wykorzystane seksualnie”.

„Pragniemy zaznaczyć, że zgodnie z ustawą o Państwowej Komisji istnieje możliwość zgłoszenia każdej sprawy dotyczącej żyjącego sprawcy. Mowa tutaj o sprawach, których karalność uległa przedawnieniu, a sprawca nie poniósł odpowiedzialności karnej. Skierowanie sprawy do Państwowej Komisji doprowadzić może do wszczęcia postępowania wyjaśniającego. Jego celem jest ustalenie, czy w przeszłości doszło do zastosowania wobec dziecka przemocy o charakterze seksualnym. Jeśli zgromadzony materiał potwierdzi słuszność zgłoszenia, to żyjący sprawca zostanie ujawniony opinii publicznej poprzez umieszczenie tej osoby w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. Ma to bardzo duże znaczenie, gdyż służy ochroni kolejnych dzieci przed skrzywdzeniem” – czytamy.

Członkowie Komisji zdają sobie sprawę, że „krzywdy, których doznały osoby wykorzystane seksualnie w dzieciństwie, trudno w jakikolwiek sposób zrekompensować. Wskazanie sprawcy i napiętnowanie czynu może jednak stanowić pewne zadośćuczynienie, przywrócić sprawiedliwość”.

Na stronie Komisji podano dane do kontaktu: ul. Twarda 18, 00-105 Warszawa, tel. 22 699 60 51, zgloszenie@pkdp.gov.pl, www.pkdp.gov.pl.

Wesprzyj Więź

W dzień publikacji materiałów „Rzeczpospolitej” specjalne oświadczenie wydał abp Wojciech Polak, delegat episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży. Przyznał w nim: „Zawstydzające, że przez dziesięciolecia nie dostrzegaliśmy krzywdy i cierpienia skrzywdzonych. Jeszcze raz pragnę za to przeprosić. Byliśmy też często naiwni w postępowaniu wobec sprawców tych przestępstw”. Uznał ponadto, że kwerenda „Rzeczpospolitej” potwierdza konieczność dalszych badań archiwalnych w Kościele.

Przypominamy o działalności Inicjatywy „Zranieni w Kościele” – telefonu zaufania i katolickiego środowiska wsparcia dla osób dotkniętych przemocą seksualną w Kościele. Dzwonić można w każdy wtorek w godz. 19-22 pod numer 800 280 900.

DJ

Zranieni w Kościele

Podziel się

Wiadomość