Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Maryja jest naszą królową, gdy opiekujemy się ukraińskimi wdowami i sierotami

Wojciech Żmudziński SJ. Fot. Jezuici / YouTube

Nie rozumiem wizerunku Maryi jako królowej ziemskiej, batalistycznej – mówi w podcaście „Zwięźle” o. Wojciech Żmudziński.

Słuchaj także na Soundcloud i w popularnych aplikacjach podcastowych

Jak rozumieć obchodzoną 3 maja uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski? Co jest inspirujące w duchowości maryjnej? Czy tradycja polskich nabożeństw majowych ma jeszcze przyszłość? O to pyta Katarzyna Jabłońska w podcaście „Więzi” jezuitę, teologa biblijnego i pedagoga o. Wojciecha Żmudzińskiego.

Według gościa Katarzyny Jabłońskiej królowanie Maryi należy rozumieć w kategoriach troski i odpowiedzialności za osoby potrzebujące pomocy.

– Każda samotna wdowa i każda matka, która straciła dzieci, jest dana nam pod opiekę jako nasza własna matka – uważa o. Żmudziński.

– Jeżeli przyjmujemy matki, które straciły mężów na wojnie w Ukrainie, matki, którym odebrano dzieci, możemy powiedzieć, że Maryja jest naszą królową, że jesteśmy wierni testamentowi wypowiedzianemu na krzyżu. To mnie zachwyca i inspiruje. Natomiast Maryja jako królowa ziemska, batalistyczna; tego nie rozumiem – dodaje jezuita.

Powstawanie podcastów „Więzi” można wesprzeć dobrowolną wpłatą na Patronite.pl/Więź.

Przeczytaj także: Maryja, kobieta solidarna z innymi kobietami

BB

Podziel się

2
Wiadomość