Targi

Wiosna 2024, nr 1

Zamów

„Nadal dzwonią ci, którzy o swojej krzywdzie mówią po raz pierwszy”. Cztery lata Inicjatywy „Zranieni w Kościele”

Modlitwa za zranionych w Kościele. Warszawa, 28 lutego 2020. Fot. Katarzyna Bartosik

Nasz telefon zaufania stale dzwoni, ostatnio, po emisji reportażu Marcina Gutowskiego, częściej niż zwykle – mówi Katarzyna Sroczyńska, rzeczniczka prasowa Inicjatywy.

Minął właśnie czwarty rok działalności Inicjatywy „Zranieni w Kościele”, ogólnopolskiego telefonu zaufania i katolickiego środowiska wsparcia dla osób dotkniętych przemocą, przede wszystkim seksualną, w Kościele.

Wesprzyj Więź.pl

Co tydzień́, w każdy wtorek, od godziny 19 do 22 przy telefonie wsparcia 800 280 900 dyżurują̨ psychoterapeuci, wysłuchując osób skrzywdzonych oraz udzielając im informacji o możliwości otrzymania pomocy prawnej, psychologicznej czy duchowej, a także kierując je do odpowiednich i zaufanych specjalistów.

Dodatkowo funkcjonuje numer asystencki – przeznaczony dla osób, które po rozmowie telefonicznej z terapeutami podejmują̨ bliższy kontakt z Inicjatywą, szukając konkretnej formy wsparcia. Od marca 2022 r. do 13 marca 2023 r. odbyły się 54 dyżury, podczas których terapeutki i terapeuci współpracujący z Inicjatywą odebrali 89 telefonów. Dwanaście spraw zostało przekazanych do prawników (w tym kilka w zakresie prawa kanonicznego). W sumie telefon działał przez 162 godziny, a dodatkowo telefon asystentki osób pokrzywdzonych – 216 godzin.

„Coraz więcej telefonów odbieramy od osób, które już zgłosiły swoją sprawę do władz kościelnych, ale są zaniepokojone jej przebiegiem, na przykład przedłużającym się oczekiwaniem na informacje dotyczące jej zakończenia – mówi Katarzyna Sroczyńska, rzeczniczka prasowa Inicjatywy. – Nadal jednak dzwonią również ci, którzy o swojej krzywdzie mówią po raz pierwszy”.

Dla osób, które doświadczyły przemocy ze strony ludzi Kościoła, działa również grupa wsparcia. Jej spotkania odbywają się raz w miesiącu od września 2020 r. Uczestnicy podkreślają, że grupa daje im poczucie wspólnoty, przyjęcia, zrozumienia i akceptacji. Pozwala wyjść z zaklętego kręgu milczenia, osamotnienia i bezradności.

„Doświadczenia innych uczestników dodają odwagi i ośmielają do podjęcia takich działań, jak skorzystanie z terapii, zgłoszenie sprawy w kurii lub w sądzie albo opowiedzenie bliskim o krzywdzie” – mówi Maria Bremer, psychoterapeutka, wraz z Kamillą Hertmanowską-Maniuk prowadząca grupę. Grupa ma charakter otwarty – w każdym momencie mogą dołączyć nowe osoby zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Udział w grupie jest bezpłatny. 

Wesprzyj Więź

Działalność Inicjatywy „Zranieni w Kościele”, w tym między innymi grupy wsparcia, finansowana jest z grantu Fundacji Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski, a także z dobrowolnych wpłat darczyńców.

Inicjatywa „Zranieni w Kościele” została uruchomiona w marcu 2019 r. przez świeckich katolików z warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, Laboratorium „Więzi” i Fundacji Pomocy Psychologicznej Pracownia Dialogu. Tworzą ją świeccy zatroskani o bliźnich skrzywdzonych przez ludzi Kościoła oraz w poczuciu odpowiedzialności za całą wspólnotę wiary.

Przeczytaj też: O nas znowu bez nas. List skrzywdzonej do samej siebie

Zranieni w Kościele

Podziel się

4
1
Wiadomość