Targi

Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Abp Guzdek w 41. rocznicę stanu wojennego: Oby już nigdy Polak nie stanął przeciwko Polakowi

Bp Józef Guzdek. Poznań, czerwiec 2018. Fot. Episkopat.pl

Niech jednoczy nas troska o wspólne dobro, jakim jest ojczyzna – mówił wczoraj metropolita Białegostoku.

Do narodowej jedności zachęcał metropolita białostocki abp Józef Guzdek wiernych zgromadzonych na Mszy św. w kościele św. Rocha w Białymstoku. Po Eucharystii odbył się apel pod tablicą upamiętniającą ofiary stanu wojennego oraz złożenie kwiatów.

Wesprzyj Więź.pl

Abp Guzdek apelował podczas uroczystości: – Niech ta bolesna rocznica będzie dla nas okazją do refleksji i modlitwy, aby już nigdy Polak nie stawał przeciwko Polakowi. Niech jednoczy nas troska o wspólne dobro, jakim jest nasza ojczyzna.

Jego zdaniem „stan wojenny przerwał lot w stronę wolności”. Jednak, jak przypomniał, „ludzie «Solidarności» poderwali się ponownie do lotu i kontynuowali dzieło przemian w naszej Ojczyźnie”.

Wesprzyj Więź

Stan wojenny został wprowadzony w Polsce 13 grudnia 1981 r. decyzją gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Trwał 586 dni. W tym czasie internowano około 10 tys. osób, dokładna liczba śmiertelnych ofiar represji władz stanu wojennego do dziś nie jest znana. Tysiące ludzi zostało pozbawionych pracy za udział w protestach lub za przynależność do „Solidarności”.

Przeczytaj też: „No to mamy stan wojenny!”

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość