Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Ks. Boniecki o Ukrainie: Nie ma żadnej racji, dla której miałaby się poddać

Ks. Adam Boniecki podczas Copernicus Festival 23 maja 2019 roku w Krakowie. Fot. Adam Walanus / adamwalanus.pl

I nie ma żadnej racji usprawiedliwiającej silniejszych w narzucaniu swej woli słabszym – pisze w „Tygodniku Powszechnym” ks. Adam Boniecki.

Edytorial ks. Adama Bonieckiego w najnowszym „Tygodniku Powszechnym” dotyczy kondycji świata i perspektyw na przyszłość.

Duchowny zwraca uwagę, że „choć nasz glob staje się coraz mniej bezpieczny, to są ludzie, którzy robią wszystko, by uczynić go jeszcze bardziej zagrożonym, by przyspieszyć jego koniec lub przynajmniej koniec ludzkiej cywilizacji na nim”. Jednocześnie „są zastępy ludzi, którzy zachodzą w głowę, co zrobić, by pokonać choroby, głód oraz egoistyczne odruchy tych, co myślą wyłącznie o sobie”.

Wesprzyj Więź.pl

Zdaniem ks. Bonieckiego „żyjemy w czasach, w których pojęcie «wojna sprawiedliwa» traci swój sens”. „Oczywiście, społeczeństwa napadnięte się bronią. Nie ma żadnej racji, dla której jakakolwiek społeczność miałaby się poddać i zgodzić na zagładę, i jednocześnie nie ma żadnej racji usprawiedliwiającej silniejszych w narzucaniu swej woli słabszym. Ukraina dziś stała się symbolem” – zaznacza.

Wesprzyj Więź

Zastanawia się też, czy ludzkość dojrzeje do globalnej solidarności. „Może ludzkość w swej większości, a może w całości, jest skazana na zagładę”. A „może po prostu źle rozumiemy historię ludzkości. Walczących jest wielu, ich kwalifikacje są coraz lepsze. Nigdy nie wiadomo, co się jeszcze stanie. Wybór należy do nas” – puentuje marianin.

Przeczytaj też: Modlitwa do św. Michała Archanioła? Skoro szatan jest taki ważny…

DJ

Podziel się

1
1
Wiadomość