Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Papageno Team – w Łodzi powstaje pierwsze w Polsce duszpasterstwo osób w kryzysie samobójczym

Abp. Grzegorz Ryś powołał duszpasterstwo osób w kryzysie suicydalnym, po próbie samobójczej i doświadczonych samobójstwem bliskiej osoby. To pierwsza taka inicjatywa Kościoła katolickiego w Polsce.

Liczba prób samobójczych w Polsce (i na świecie) z roku na rok rośnie. Problem ten dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci oraz młodzieży. Polskie Towarzystwo Suicydalne podaje, że w 2021 r aż 1496 dzieci i nastolatków podjęło próbę samobójczą, a niestety 127 tych prób zakończyło się śmiercią. W porównaniu do roku 2020 oznacza to wzrost o 77 proc. zachowań samobójczych wśród dzieci i młodzieży. Łącznie w 2021 r. w Polsce 5201 osób odebrało sobie życie. (dane Komendy Głównej Policji)

Wesprzyj Więź.pl

Powołane właśnie łódzkie duszpasterstwo osób borykających się z myślami samobójczymi, po próbach odebrania sobie życia, a także doświadczonych samobójstwem bliskiej osoby prowadzone będzie przez – specjalnie powołany do tego celu – Papageno Team, który oprócz pomocy duchowej proponuje również wsparcie psychologiczne.

Skąd nazwa? W literaturze funkcjonuje termin „efekt Papageno”. Pochodzi on od bohatera opery Mozarta „Czarodziejski flet”. Dzięki interwencji Trzech Chłopców planujący odebrać sobie życie Papageno zrezygnował z samobójstwa.

Osoby w kryzysie samobójczym powinny mieć przede wszystkim dostęp do pomocy specjalistów. Okazuje się jednak, że pomocne w takiej sytuacji mogą się okazać również uważność i wrażliwość otoczenia. Ważna jest świadomość, jak się należy zachować w sytuacji, kiedy spotykamy kogoś o obniżonym nastroju lub zwierzającego się, że nie ma sił żyć. Wiele cennych informacji na ten temat można znaleźć na stronach platformy Życie Warte Jest Rozmowy oraz Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego.

Koordynatorem Papageno Teamu jest ks. Jarosław Magierski – suicydolog, psychotraumatolog, seksuolog, mediator, interwent kryzysowy, członek PTS, Polskiego Towarzystwo Zapobiegania Samobójstwom i Polskiego Stowarzyszenia Familiologicznego.

Więcej na temat łódzkiego duszpasterstwa i strefy wsparcia dla osób w kryzysie suicydalnym można przeczytać tutaj.

Wesprzyj Więź

10 września obchodzony jest Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom.

Przeczytaj też: Bezbronni. Rozmowa z Lucyną Kicińską

KAI, KJ

Podziel się

2
Wiadomość