rE-medium | Tygodnik Powszechny

Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Prezydent Niemiec krytykuje moskiewską Cerkiew. „Arbitralnie domaga się woli Bożej dla imperialnych marzeń”

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, 2017. Fot. pxhere.com

Przywódcy Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego prowadzą obecnie swoich wiernych straszną, bluźnierczą drogą, która jest wręcz wroga wierze – mówi Frank-Walter Steinmeier.

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier wczoraj, na otwarciu 11. Zebrania Ogólnego Światowej Rady Kościołów w Karlsruhe, skrytykował Rosyjski Kościół Prawosławny za wspieranie rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

W swoim wystąpieniu Steinmeier zwrócił uwagę, że przywódcy tego Kościoła, usprawiedliwiając zło, „prowadzą obecnie swoich wiernych straszną, bluźnierczą drogą, która jest wręcz wroga wierze”.

– Z naszym sprzeciwem musi się spotkać propaganda przeciwko wolnościowym prawom obywateli innego kraju, nacjonalizm, który arbitralnie domaga się woli Bożej dla imperialnych marzeń. Ze sprzeciwem także tu, w tej sali, także w tym zgromadzeniu – podkreślił.

– Nie możemy dziś milczeć. Musimy nazwać rzeczy po imieniu. Musimy potępić zło. Jako wspólnota chrześcijańska musimy wyrazić nasze zaangażowanie na rzecz godności, wolności i bezpieczeństwa Ukrainy – zaznaczył.

W obradach uczestniczą także przedstawiciele Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. – Oczekuję od tego zgromadzenia, że nie zostanie im oszczędzona prawda o tej brutalnej wojnie i krytyka roli przywództwa ich Kościoła – powiedział prezydent Niemiec.

– Wcześniej mówiono, że dialog jest konieczny. Ale dialog nie jest celem samym w sobie – ostrzegł. – Dialog musi wydobyć na pierwszy plan niesprawiedliwość, musi wymienić zarówno ofiary, jak i sprawców, oraz ich wspólników. Nie może ograniczać się do pobożnych życzeń i pozostawać niejasnym, w przeciwnym razie w najgorszym razie stanie się sceną usprawiedliwiania i propagandy. O jaki dialog tu chodzi? To jest wybór, który stoi przed tym zgromadzeniem.

– Tak, chrześcijanie są wezwani do budowania mostów. To jest i pozostaje jednym z naszych najważniejszych zadań. Ale budowanie mostów wymaga chęci po obu stronach rzeki – dodał.

Steinmeier wspomniał o nalotach dywanowych na cele cywilne, a także zbrodniach wojennych i niszczeniu obiektów religijnych na Ukrainie. Stwierdził, że „żaden chrześcijanin, który wciąż ma wiarę, rozum i uczucia, nie może brać w tym pod uwagę woli Bożej”.

Wesprzyj Więź

Zgromadzenie Ogólne Światowej Rady Kościołów rozpoczęło wczoraj swoje obrady po raz pierwszy w Niemczech. W spotkaniu w Karlsruhe w dniach od 31 sierpnia do 8 września bierze udział około 800 delegatów z 350 Kościołów członkowskich ŚRK i kilkuset współpracowników, ekspertów, gości oraz przedstawicieli mediów z ponad 100 państw. W sumie zgromadzi się w Karlsruhe około 4 tys. chrześcijan. Jest to 11. zgromadzenie ogólne od chwili utworzenia ŚRK w 1948 roku w Genewie.

Przeczytaj też: Wojna w Ukrainie to zbrodnia przeciwko ludzkości i klęska ludzkości

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość