Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Metropolita Berlina: Nie wolno nam zapominać o przeszłości

Abp Heiner Koch. Fot. Membeth/ Wikimedia Commons

Pamięć o ofiarach Holokaustu jest potrzebna do życia. Tylko wtedy, gdy zachowamy związki z naszą historią, będziemy mogli wyciągnąć właściwe konsekwencje na przyszłość – mówi abp Heiner Koch.

Katolicki arcybiskup Berlina Heiner Koch spotkał się wczoraj w stolicy Niemiec z 12-osobową grupą Polaków, byłych więźniów niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych.

Wesprzyj Więź.pl

Podkreślił, że pamięć o ofiarach narodowego socjalizmu jest „potrzebna dla życia” „Nigdy nie wolno nam zapomnieć o przeszłości” – zaznaczył.

 „Tylko wtedy, gdy zachowamy związki z naszą historią, będziemy mogli również wyciągnąć właściwe konsekwencje na przyszłość” – stwierdził metropolita Berlina. Zwrócił przy tym uwagę, że „zawsze istnieją siły społeczne, które chcą ukryć pamięć lub ją reinterpretować”. Dodał, że należy z tym walczyć, także jako Kościół.

Wesprzyj Więź

Abp Koch przyznał, że w czasach nazistowskich wielu katolików było bezpośrednio lub pośrednio współwinnych Holokaustu, „choć byli też katolicy, którzy w czasach nazistowskich nie zdradzili godności człowieka”.

Przeczytaj też: Przechadzamy się alejami Auschwitz w milczeniu

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość