Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Yossi Nitzan: Ja to pamiętam i nigdy nie zapomnę

Yossi Nitzan (Józef Panicman) i ks. Wojciech Lemański podczas marszu pamięci i modlitwy w 80. rocznicę zagłady otwockich Żydów 19 sierpnia 2022 r. Fot. Więź

Pamiętam, jak niemieckie samoloty bombardowały Otwock, te straszne syreny i mój strach. Uciekłem do lasu i czekałem, aż to się skończy.

Wystąpienie podczas marszu pamięci i modlitwy w Otwocku 19 sierpnia 2022 r.

Wesprzyj Więź.pl

Drodzy mieszkańcy Otwocka, przedstawiciele władz miasta i powiatu, przedstawiciele różnych wyznań, drodzy goście, przedstawicielu ambasady Izraela w Polsce!

Zebraliśmy się tutaj, aby upamiętnić 80. rocznicę „likwidacji” getta otwockiego. Chciałbym podziękować Wam w imieniu Żydów pochodzących z Otwocka, którzy mieszkają w Izraelu, za obchodzenie tej rocznicy każdego roku.

Ja stoję tutaj w imieniu kilkunastu tysięcy obywateli żydowskich Otwocka i Karczewa, którzy zostali zabici.

Pamiętam, że jako małe 5-letnie dziecko [w 1939 r.] widziałem z daleka żołnierzy niemieckich, bardzo się bałem i uciekłem do domu. Ja to pamiętam i nigdy nie zapomnę.

Pamiętam, jak niemieckie samoloty bombardowały Otwock, te straszne syreny i mój strach. Uciekłem do lasu i czekałem, aż to się skończy. Ja to pamiętam i nigdy nie zapomnę.

Pragnę serdecznie podziękować panu Nosowskiemu, panu Rakowskiemu i jego drogiej mamusi Jagodzie oraz tym wszystkim, którzy pomogli zorganizować ten marsz pamięci i modlitwy. Dziękuję wszystkim, którzy się tu teraz znajdują.

Za wasz wkład w coroczną organizację marszu pamięci i modlitwy życzymy Wam błogosławieństwa Bożego, zdrowia i dobrego długiego życia.

Wesprzyj Więź

Mamy nadzieję, że przyszłe pokolenia będą kontynuować tę tradycję.

Cały program obchodów 80. rocznicy zagłady otwockich Żydów: na stronie internetowej www.zydziotwoccy.pl

Przeczytaj też: Czy indywidualni ludzie mogli mieć wpływ na przebieg Zagłady?

Podziel się

Wiadomość