Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Michał Królikowski: Nigdy nie jest całkowicie jasno

Michał Królikowski podczas konferencji prasowej w Katolickiej Agencji Informacyjnej. Warszawa, 15 września 2021

Doświadczenie pracy w dominikańskiej komisji badającej nadużycia Pawła M. uderzyło w moim przypadku nie w wiarę jako taką, ale w emocje i intelekt; na tyle mocno, że trudno było mi wtedy rozmawiać z Bogiem – mówi Michał Królikowski w podcaście Zbigniewa Nosowskiego „Półprzewodnik po nocy ciemnej”.

Gdy pierwszego dnia pracy komisji przejrzeliśmy dokumenty z tajnego archiwum prowincjała dominikanów, zrozumieliśmy, z jak dramatycznymi wydarzeniami mamy do czynienia, a także jak obszerną wiedzę na ich temat posiadali prowincjałowie; i jak nieadekwatne były ich działania. To był wstrząs – wspomina Michał Królikowski pracę w komisji badającej sprawę Pawła M. – Dodatkowo rozmowy z pokrzywdzonymi pokazały nam skalę destrukcji osobistej, jakiej doświadczyły w wyniku doznanych krzywd.

Zbigniew Nosowski pytał swojego gościa o doświadczenie nocy ciemnej. – Doświadczyłem w swoim życiu ogromnego cierpienia, połączonego z nocą ciemną wiary, czyli brakiem zmysłowego odczucia obecności Boga przy palącej potrzebie jej doświadczania – przyznał były minister sprawiedliwości. Na pytanie o rady, jakie ma dla osób, które dziś przechodzą przez podobne wyzwania, odpowiedział: – Nie wydaje mi się, że z nocy ciemnej czy kryzysu wiary należy wychodzić. Nie ma bowiem tajemniczej recepty na noc ciemną czy kryzys wiary.

Posłuchaj także na Soundcloud.

W „Półprzewodniku po nocy ciemnej” Zbigniew Nosowski rozmawia z ludźmi, którzy, szukają odpowiedzi, na pytanie o doświadczenie nocy ciemnej wiary. – Czasem robią to po omacku, czasem już bardziej świadomie. Będę tu poszukiwał drogowskazów i punktów orientacyjnych na długą wędrówkę. Może uda się znaleźć także źródła światła? – mówi redaktor naczelny „Więzi”.

„Półprzewodnik po nocy ciemnej” oraz inne audycje „Więzi” można wysłuchać bezpłatnie w serwisie Więź.pl – dokładnie na podcasty.wiez.pl – oraz w popularnych serwisach podcastowych.

Powstawanie podcastów „Więzi” można wesprzeć dobrowolną wpłatą na patronite.pl/wiez.

Podziel się

Wiadomość