Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Polscy biskupi w Kijowie, Irpieniu i Buczy

Polscy biskupi w Buczy 19 maja 2022. Od lewej: prymas Polski abp Wojciech Polak, przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki i sekretarz episkopatu abp Stanisław Budzik

Przybyliśmy na Ukrainę, aby razem z jej mieszkańcami prosić o to, by Pan dał Ukrainie zmartwychwstanie i życie – powiedział prymas Polski abp Wojciech Polak.

Delegacja Konferencji Episkopatu Polski odwiedziła wczoraj trzy ukraińskie miasta. Biskupi spotkali się m.in. ze zwierzchnikami Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) – arcybiskupem większym kijowsko-halickim Swiatosławem i Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU) – metropolitą kijowskim i całej Ukrainy Epifaniuszem, a także z sekretarzem do spraw stosunków z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej abp. Paule Richardem Gallagherem.

Wesprzyj Więź.pl

W skład delegacji weszli przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, prymas Polski abp Wojciech Polak i sekretarz episkopatu abp Stanisław Budzik. Ukraińskie media, zwłaszcza kościelne, zwracają uwagę, że jest to pierwsza tak wysokiej rangi delegacja krajowej konferencji biskupiej, jaka odwiedziła Ukrainę od czasu rozpętania przez Rosję wojny w tym kraju 24 lutego.

Podczas pobytu w stolicy Ukrainy biskupi polscy odwiedzili Sobór Mądrości Bożej (Sofię Kijowską), uczcili ofiary Wielkiego Głodu koło Świecy Pamięci. Spotkali się z głową PKU metropolitą Epifaniuszem w jego rezydencji i pomodlili się w katedralnym soborze św. Michała o Złotych Kopułach.

Tego dnia goście z Polski udali się również do Irpienia i Buczy – miast w obwodzie kijowskim, które najbardziej ucierpiały wskutek napaści wojsk rosyjskich na Ukrainę. Mogli tam zobaczyć na własne oczy skutki tych działań. W Buczy przed wspólnym grobem, do którego okupanci wrzucili ciała zamordowanych przez siebie bezbronnych mieszkańców, pomodlili się za ofiary rosyjskiego terroru.

Wesprzyj Więź

Delegacja episkopatu Polski przebywa na Ukrainie od 17 do 20 maja, aby dać świadectwo solidarności w czasie trwającej wojny. Hierarchowie z Polski odwiedzili 18 maja greckokatolicki sobór katedralny św. Jerzego (Jura) we Lwowie, znajdującą się w jego podziemiach kryptę, pokoje metropolitalne oraz spotkali się z miejscowym metropolitą Ihorem Woźniakiem.

KAI, JH

Przeczytaj także: Rosja postulowana i rzeczywista. Fiasko wizji Jana Pawła II

Podziel się

1
Wiadomość