Wiosna 2024, nr 1

Zamów

„Więź” uruchamia pięć cykli podcastowych

Prowadzący podcasty „Więzi”, na górze od lewej: Zbigniew Nosowski, Jakub Halcewicz-Pleskaczewski i Bartosz Bartosik, na dole: Ewa Buczek i Sebastian Duda

Prowadzącymi pierwsze podcasty „Więzi” będą Zbigniew Nosowski, Ewa Buczek, Bartosz Bartosik, Sebastian Duda i Jakub Halcewicz-Pleskaczewski. Planowane są kolejne.

Wydawanie nowej serii podcastów „Więź” zacznie 11 maja. Tego dnia będzie można posłuchać pierwszego odcinka „Półprzewodnika po nocy ciemnej” redaktora naczelnego kwartalnika „Więź” Zbigniewa Nosowskiego oraz „Zwięźle” – podcastu z komentarzami do bieżących wydarzeń.

– Ciemna noc Kościoła jako zbiorowe doświadczenie duchowe to dla polskich katolików przeżycie nowe, a nie da się napisać przewodnika po czymś, czego nie znamy. Dlatego ten zbiór rozmów może być co najwyżej półprzewodnikiem. Będę w nim poszukiwał drogowskazów i punktów orientacyjnych na długą wędrówkę – mówi redaktor naczelny kwartalnika „Więź”. Do pierwszego odcinka zaprosił Agnieszkę Zakrzewską, nauczycielkę orientacji przestrzennej w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach.  

Podcast „Zwięźle” będą prowadzić na zmianę członkowie redakcji. Pierwszą rozmowę w tym cyklu przeprowadzi z Markiem Radziwonem, nowym prezesem Polskiego PEN Clubu i ekspertem od Rosji, redaktor naczelny serwisu Więź.pl Jakub Halcewicz-Pleskaczewski. – „Zwięźle” nie zawsze znaczy krótko, ale zawsze na temat – zapowiada Halcewicz-Pleskaczewski.

– W naszych podcastach będziemy opowiadać o duchowości, społeczeństwie, kulturze i polityce z perspektywy katolicyzmu otwartego na świat. Chcemy to robić w sposób wrażliwy na różne punkty widzenia – dodaje Bartosz Bartosik, koordynator podcastów „Więzi”.

Audycji będzie można wysłuchać bezpłatnie w serwisie Więź.pl – dokładnie na podcasty.wiez.pl – oraz we wszystkich popularnych serwisach podcastowych. Co najmniej jeden nowy podcast będzie się ukazywał raz w tygodniu, w środę.

Jeszcze więcej podcastów

W kolejnych tygodniach usłyszymy także cykle „Pomiędzy” Sebastiana Dudy, „Zrozumieć więcej” Ewy Buczek oraz „Inny pomysł na demokrację” – prowadzony na zmianę przez redaktorów „Więzi”.

W cyklu „Pomiędzy” Sebastian Duda – redaktor kwartalnika „Więź” i serwisu Więź.pl – rozmawia w nim o duchowości z wierzącymi, niewierzącymi, agnostykami i duchowymi poszukiwaczami. Filozof i teolog pyta twórców kultury i naukowców o to, jak sobie radzą z duchową „pustką po Bogu”, która jest doświadczeniem przekraczającym tradycyjny podział na wierzących i niewierzących. Jako pierwszy odpowie Krzysztof Popiołek, reżyser teatralny, twórca spektaklu „Obraz/y uczuć” w Teatrze Ludowym.

Ewa Buczek, sekretarz redakcji kwartalnika „Więź”, poprowadzi cykl „Zrozumieć więcej”. – W podcaście „Zrozumieć więcej” rzucam wyzwanie jednemu z największych paradoksów współczesności: z jednej strony nigdy jeszcze dostęp do informacji nie był tak prosty, z drugiej coraz trudniej jest dotrzeć do rzetelnej wiedzy na temat wielu zjawisk, bo zewsząd atakuje nas szum informacyjny pełen półprawd, postprawd i fake newsów – mówi. Chce przede wszystkim zapraszać badaczy nauk społecznych. Jej pierwszą rozmówczynią będzie Magdalena Bigaj, która zajmuje się profilaktyką e-uzależnień oraz bada wpływ internetu na jednostkę i społeczeństwo.

„Inny pomysł na demokrację” to cykl o tematyce społeczno-politycznej. – Będziemy ją poruszali z głębszym oddechem. Naszymi gośćmi będą osoby, które swoimi pomysłami i działaniami wyznaczają nowe szlaki na mapie polskiego życia wspólnotowego – mówi Bartosik, główny prowadzący. Tytuł „Inny pomysł na demokrację” pochodzi od analizy Jakuba Wygnańskiego, a cykl jest inspirowany działalnością think-tankową „Więzi” – zwłaszcza projektem Oczyszczalnia

Otwartość jako obowiązek

Multimedialny rozwój portalu Więź.pl jest możliwy dzięki wsparciu, jakie redakcja otrzymuje od czytelników i sympatyków przez serwis Patronite, oraz dzięki grantowi od niemieckiej Fundacji Renovabis, która wspiera katolickie inicjatywy w krajach Europy Środkowej i Wschodniej.

Swoje pierwsze podcasty redakcja publikowała od półtora roku. Pierwszy ukazał się w listopadzie 2020 r. – było to śledztwo Nosowskiego o sprawie ks. Andrzeja Dymera, wykorzystującego seksualnie niepełnoletnich wychowanków. Autor cyklu został nominowany do Nagrody Grand Press w kategorii dziennikarstwo śledcze. W bieżącym roku redakcja została za swoją pracę nagrodzona Diamentem Patronite w kategorii publicystyka.

Wesprzyj Więź

„Więź” istnieje na polskiej mapie intelektualnej od ponad 60 lat. Od roku 1958 ukazuje się najpierw jako miesięcznik, obecnie kwartalnik. Jej założycielem i wieloletnim redaktorem naczelnym był Tadeusz Mazowiecki, później pierwszy premier wolnej Polski.

Obecnie – od dwudziestu jeden lat – pismem (oraz think tankiem Laboratorium „Więzi”) kieruje Zbigniew Nosowski, jednocześnie prezes Towarzystwa „Więź”. Wydawnictwem – Paweł Kądziela. Portalem – Jakub Halcewicz-Pleskaczewski.

„Więź” utożsamia się z ideami Kościoła otwartego na świat. Od blisko dziesięciu lat redakcja kwartalnika używa pojęcia „otwartej ortodoksji”. „Otwartość to obowiązek katolika, a nie opcja do wyboru. Być otwartym na innych to znaczy być ortodoksyjnym” – czytamy w ideowym manifeście środowiska „Więzi” z roku 2013.

Podziel się

5
3
Wiadomość