Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Najważniejsza i tak była miłość. 79. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

Akcja Żonkile. Fot. M. Jaźwiecki / Muzeum Polin

Premiera spektaklu „Mama zawsze wraca”, rozmowy z potomkami bohaterów i wspomnienia o nich samych, słuchowiska dla dzieci i młodzieży, koncert, spacer śladami bojowniczek i specjalny mural – wszystko to przygotowało w Warszawie Muzeum Polin. Część z wydarzeń odbędzie się online.

Dziś 79. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Obchody – Akcję Żonkile 2022 – przygotowało Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. To jubileuszowa, dziesiąta edycja.

Wesprzyj Więź.pl

W tym roku głównym motywem obchodów jest miłość. „Tegoroczna akcja Żonkile odbywa się w czasie, gdy w naszej części kontynentu znów giną ludzie – gdy ponownie mordowani są mężczyźni, kobiety i dzieci. Chcemy, by udział w kampanii odbywającej się pod hasłem miłości był także formą manifestacji naszego sprzeciwu przeciwko wojnie, przeciwko wszelkiej agresji. Pamiętając o słowach Mariana Turskiego, że Auschwitz nie spadło z nieba, chcemy solidaryzować się z tymi, którzy walczą o swój kraj, swoją godność i swoich najbliższych” – czytamy na stronie Muzeum.

Już dziś o 19 odbędzie się premiera spektaklu „Mama zawsze wraca” w reżyserii Marka Kality. To monodram na motywach książki Agaty Tuszyńskiej, opisującej historię trzyletniej Zosi Zajczyk ukrywanej przez wiele miesięcy na terenie warszawskiego getta przez swoją Mamę. W roli głównej Aleksandra Popławska. Kolejne spektakle: 20 i 21 kwietnia o 19.

Także dziś o 20 na kanale Muzeum na Facebooku i YouTubie ukaże się zapis rozmowy z Eyal Menashe Cukierman, wnuczką bojowników Cywii Lubetkin i Icchaka Cukiermana. Rozmawiać będzie prof. Barbara Kirshenblatt-Gimblett, główna kuratorka wystawy stałej Muzeum.

Z kolei jutro o 18 na facebookowych stronach Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi oraz Muzeum Polin Alinę Margolis Edelman, uczestniczkę powstania, będą wspominać jej przyjaciele i rodzina.

Akcja Żonkile skierowana jest również do młodszych. Jutro na facebookowej stronie Centrum Edukacyjnego i YouTubie odbędą się premiery słuchowisk dla dzieci i młodzieży. O 9 opowiadanie „Strasznie strasznie” Pawła Beręsewicza przeczyta wokalista Andrzej Piaseczny, a o 12 „Prawdziwych przyjaciół” Marcina Szczygielskiego – aktorka Eliza Rycembel.

Na sobotę, 23 kwietnia, o 11 i 14, zaplanowano koncert muzyki młodej pianistki i kompozytorki z warszawskiego getta – Josimy Feldschuh. Następnego dnia, między 14.30-16.30 – spacer rocznicowy poświęcony kobietom, które walczyły w powstaniu. Na oba wydarzenia nie ma już biletów.

Natomiast w czwartek, 28 kwietnia, o 18 Piotr Kowalik porozmawia o różnych barwach miłości w czasach Zagłady z Ewą Wiatr i Paulą Sawicką. Dyskusja będzie transmitowana na facebookowej stronie Muzeum.

Ponadto od 18 do 30 kwietnia mieszkańcy Warszawy mogą przy stacji Metro Centrum oglądać mural Adama Walasa, przedstawiający bohaterki i bohaterów powstania w getcie.

Wesprzyj Więź

Pełen program obchodów dostępny jest tutaj.

Przeczytaj też: Biedny chrześcijanin patrzy na getto

DJ, Muzeum Polin

Podziel się

1
Wiadomość