Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Biskupi Ukrainy: Prosimy o potępienie wojny przez wszystkich, którzy w Rosji mają jeszcze poczucie wiary

Ewakuacja dzieci z Mariupola 28 marca 2022 r. Fot. Carol Guzy

Jeśli chcecie trwać w nauce Jezusa, podejmijcie drogę pokoju. Nie pozwólcie, by zło stało się waszym bóstwem – apelują katoliccy biskupi Ukrainy do rosyjskich chrześcijan.

Konferencja Biskupów Ukrainy opublikowała w sobotę „słowo” na Wielki Tydzień. Ukraina od 47 dni odpiera rosyjską inwazję na swój kraj.  

Wesprzyj Więź.pl

„Na ziemi ukraińskiej śmierć stanęła naprzeciw życia. Nienawiść stanęła naprzeciw pokojowi” – zauważają biskupi. „Ostatnie wydarzenia odkrywają prawdziwe oblicze agresora, który podniósł rękę na najbardziej bezbronnych, czego niezbite dowody widzimy chociażby w Buczy. Tam, podobnie jak i wielu innych miejscach, znajdujemy ślady ludobójstwa, będące świadectwem prawdy o tych, którzy rozpętali wojnę” – zaznaczają.

„Ci, którzy uznają siebie za naród chrześcijański, przekreślili swoimi czynami Ewangelię, porzucając przykazanie miłości Boga i bliźniego. Dlatego na progu Wielkiego Tygodnia prosimy o opamiętanie i potępienie wojny przez wszystkich, którzy w Rosji mają jeszcze poczucie wiary” – podkreślają hierarchowie. „Jeśli chcecie trwać w nauce Jezusa Chrystusa, Zbawiciela i Odkupiciela, podejmijcie drogę pokoju. Odwrócenie się od zła jest jedyną drogą prowadzącą was do zbawienia. Nie pozwólcie, aby zło stało się waszym bóstwem” – dodają.

Autorzy przesłania proszą natomiast wszystkich wierzących w Ukrainie, by „czas Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkanocnych był świadectwem zwycięstwa życia nad śmiercią”. Dalej czytamy: „I chociaż Droga Krzyżowa narodu ukraińskiego trwa już od kilku tygodni, w niektórych regionach już osiem lat, a w wielu miejscach dokonała się prawdziwa Golgota, to spoglądajmy w przyszłość z nadzieją zwycięstwa. To po naszej stronie jest prawda”.

Wesprzyj Więź

„Prosimy wszystkich, by pamiętali w tym trudnym czasie, że wszędzie tam, gdzie króluje Chrystus, króluje miłość, a nie złość i zemsta. Króluje życie, a nie śmierć. Króluje zgoda, a nie nienawiść. Niech zatem czas świąteczny będzie dla nas wszystkich królowaniem Chrystusa, bo w Nim i przez Niego przychodzi zwycięstwo życia nad wszelką nienawiścią. Pełni wiary prośmy nieustannie o pokój i zmartwychwstanie Ukrainy do wolnego życia” – apelują biskupi.

Przeczytaj też: Rosja postanowiła wymusić rzekomą jedność z Ukrainą. Trudno o większy błąd

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość