Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Były zwierzchnik anglikanów za wyrzuceniem Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego ze Światowej Rady Kościołów

Abp Rowan Williams, 2011. Fot. Mazur / catholicchurch.org.uk

Abp Rowan Williams zwraca się też do patriarchy Cyryla: W Ukrainie twoja owczarnia, za którą odpowiadasz przed Jezusem, jest zabijana przez innych członków twojej wspólnoty. Twoim obowiązkiem jest potępienie tego.

Były arcybiskup Canterbury i prymas Anglii Rowan Williams w niedzielnej wypowiedzi dla stacji BBC Radio 4 zasugerował, że Światowa Rada Kościołów (ŚRK) może wydalić ze swojego składu Rosyjski Kościół Prawosławny. Powód – wspieranie przez jego kierownictwo rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Arcybiskup przyznał, że wciąż czeka na słowa hierarchów Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego mówiące, iż „rzeź niewinnych jest jednoznacznie potępiana przez wszystkie formy chrześcijaństwa”.

Wesprzyj Więź.pl

Zwrócił się także do samego patriarchy moskiewskiego Cyryla: – W Ukrainie wasza owczarnia jest zabijana przez innych członków waszej wspólnoty. Twoim obowiązkiem jest potępienie zabijania własnej owczarni, za którą odpowiadasz przed Jezusem Chrystusem.

Były arcybiskup Canterbury uważa, że rosyjska Cerkiew powinna wezwać choćby do „skutecznego i wiarygodnego zawieszenia broni”. Jego zdaniem taki apel uzyskałby poparcie przynajmniej niektórych Kościołów prawosławnych. – Wiem, że w świecie prawosławnym jest wielu ludzi, którzy widzą, iż kompromitowane jest obecnie samo prawosławie, którzy czują się teraz zawstydzeni, że są z nim związani. Chciałbym uważnie wysłuchać, co inne Kościoły prawosławne mają do powiedzenia – mówił.

Abp Williams stwierdził, że „istnieją mocne argumenty” za wydaleniem rosyjskiej Cerkwi ze Światowej Rady Kościołów. – Kiedy Kościoły czynnie wspierają wojnę napastniczą, nie potępiając oczywistych naruszeń zasad etycznego postępowania w czasie wojny – wówczas inne Kościoły mają prawo podnieść tę kwestię. Myślę, że istnieją mocne argumenty za wydaleniem, ponieważ widzieliśmy te znaki – zaznaczył były zwierzchnik anglikanów.

Taką samą sugestię przedstawił w zeszłym miesiącu pastor Rob Schenck, prezes Instytutu Dietricha Bonhoeffera w Waszyngtonie. „Biorąc pod uwagę pomocnictwo patriarchy Cyryla w zbrodniach wojennych popełnianych przez siły rosyjskie w Ukrainie, Światowa Rada Kościołów musi działać z moralną odwagą, etyczną odpowiedzialnością i duchową uczciwością oraz usunąć Patriarchat Moskiewski Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego ze swojego składu” – powiedział.

Wesprzyj Więź

Światowa Rada Kościołów to organizacja ekumeniczna Kościołów chrześcijańskich, utworzona w 1948 roku w Amsterdamie, ma siedzibę w Genewie. Zrzesza 347 Kościołów tradycji prawosławnej, starokatolickiej, anglikańskiej, luterańskiej, ewangelicko-reformowanej, metodystycznej, baptystycznej, zielonoświątkowej i tzw. wolnych Kościołów ze 120 krajów. Celem Rady jest wytwarzanie między Kościołami wzajemnych żywych kontaktów oraz popieranie studiów i dyskusji na temat jedności Kościoła.

Przeczytaj też: Bóg nie opuścił Ukrainy. Zniszczenie i śmierć nie będą miały ostatniego słowa

KAI, DJ

Podziel się

1
Wiadomość