Zima 2022, nr 4

Zamów

Rewolucja Salierich. Narodowe traumy w postromantycznym sosie

Jerzy Sosnowski. Fot. Więź

Rządy PiS oceniam fatalnie. Ale eksperyment z „wymianą elit” obserwowałem nie bez ciekawości. Nie mogłem bowiem wykluczyć, że w okolicznościach politycznie niegodnych wypłynie jednak spod powierzchni dotychczasowej kultury jakiś porywający nurt sztuki klasycyzującej w formie, a konserwatywnej w treści. No i – nic.

To była scena przy świadkach, a przy tym wydarzyła się blisko 40 lat temu, mogę więc chyba używać nazwisk. Jakoś na przełomie 1983 i 1984 r. znalazłem się w grupie młodzieży studenckiej na weekendowych warsztatach dla pisarzy in spe. Zorganizowała te warsztaty redakcja czasopisma „Radar”. Ze zgromadzonego towarzystwa zapamiętałem sympatyczną dziewczynę z psychologii, która nazywała się Olga Tokarczuk. Z kolei w trzymającej się osobno grupie przyszłych pisarzy science fiction zwracał uwagę wygadany młodzieniec w okularach, którego widywałem na korytarzach warszawskiej polonistyki. Chyba tam, w Zaborowie pod Warszawą, dowiedziałem się, że ma na imię Rafał, Rafał Ziemkiewicz.

Zasadniczą atrakcją tego wyjazdu były spotkania z pisarzami, którzy mieli oceniać twórczość ludzi przed debiutem i udzielać nam porad. „Sekcję prozaików” obsługiwał Marek Sołtysik, którego pierwsza książka, mająca wtedy bodaj sześć lat wizyjna powieść Domiar złego, zrobiła na mnie wielkie wrażenie, a tymczasem ukazały się jeszcze m.in. Sztuczne ruiny i Białe okno. „Sekcją liryków” miał zająć się Krzysztof Gąsiorowski. Nie pamiętam, w czyje ręce trafili fantastycy.

Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń

Pakiet druk + cyfra

  • 4 drukowane numery kwartalnika „Więź”,
    z bezpłatną dostawą w Polsce (poczynając od aktualnego numeru)
  • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl na 365 dni (od momentu zakupu)
  • W tym samym czasie: bieżące numery „Więzi” w formatach epub, mobi, pdf

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, możesz wybrać prenumeratę sponsorską.

Jeśli mieszkasz za granicą Polski, napisz do nas: prenumerata@wiez.pl.

Pakiet cyfrowy

  • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl (od momentu zakupu) przez 90 lub 365 dni
  • Kwartalnik „Więź” w formatach epub, mobi, pdf przez kwartał lub rok

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, możesz wybrać prenumeratę sponsorską.

Podziel się

Wiadomość

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.