Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Rewolucja Salierich. Narodowe traumy w postromantycznym sosie

Jerzy Sosnowski. Fot. Więź

Rządy PiS oceniam fatalnie. Ale eksperyment z „wymianą elit” obserwowałem nie bez ciekawości. Nie mogłem bowiem wykluczyć, że w okolicznościach politycznie niegodnych wypłynie jednak spod powierzchni dotychczasowej kultury jakiś porywający nurt sztuki klasycyzującej w formie, a konserwatywnej w treści. No i – nic.

To była scena przy świadkach, a przy tym wydarzyła się blisko 40 lat temu, mogę więc chyba używać nazwisk. Jakoś na przełomie 1983 i 1984 r. znalazłem się w grupie młodzieży studenckiej na weekendowych warsztatach dla pisarzy in spe. Zorganizowała te warsztaty redakcja czasopisma „Radar”. Ze zgromadzonego towarzystwa zapamiętałem sympatyczną dziewczynę z psychologii, która nazywała się Olga Tokarczuk. Z kolei w trzymającej się osobno grupie przyszłych pisarzy science fiction zwracał uwagę wygadany młodzieniec w okularach, którego widywałem na korytarzach warszawskiej polonistyki. Chyba tam, w Zaborowie pod Warszawą, dowiedziałem się, że ma na imię Rafał, Rafał Ziemkiewicz.

Zasadniczą atrakcją tego wyjazdu były spotkania z pisarzami, którzy mieli oceniać twórczość ludzi przed debiutem i udzielać nam porad. „Sekcję prozaików” obsługiwał Marek Sołtysik, którego pierwsza książka, mająca wtedy bodaj sześć lat wizyjna powieść Domiar złego, zrobiła na mnie wielkie wrażenie, a tymczasem ukazały się jeszcze m.in. Sztuczne ruiny i Białe okno. „Sekcją liryków” miał zająć się Krzysztof Gąsiorowski. Nie pamiętam, w czyje ręce trafili fantastycy.

Wesprzyj Więź.pl

Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń

Pakiet Druk+Cyfra

  • 4 drukowane numery kwartalnika „Więź”
   z bezpłatną dostawą w Polsce
  • 4 numery „Więzi” w formatach epub, mobi, pdf (do pobrania w trakcie trwania prenumeraty)
  • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl na 365 dni (od momentu zakupu)

Wesprzyj dodatkowo „Więź” – wybierz prenumeratę sponsorską.

Jeśli mieszkasz za granicą Polski, napisz do nas: prenumerata@wiez.pl.

Pakiet cyfrowy

 • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl (od momentu zakupu) przez 90 lub 365 dni
 • Kwartalnik „Więź” w formatach epub, mobi, pdf przez kwartał lub rok (do pobrania
  w trakcie trwania prenumeraty)

Wesprzyj dodatkowo „Więź” – wybierz prenumeratę sponsorską.

Podziel się

Wiadomość