Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Marzenie o Alcybiadesie

Jerzy Sosnowski. Fot. Więź

Nie armia, nie rozbudowa urzędów centralnych, a nawet – zwierzę się tu z poglądu radykalnego – nie programy pomocowe dla najuboższych, lecz edukacja powinna być wreszcie głównym beneficjentem budżetu, kiedy już pozbędziemy się obecnej władzy, groteskowej w swojej indolencji.

„Moje kryterium literatury jest takie, że do literatury należy książka, do której się wraca – mówił w wywiadzie Jerzy Pilch. – Reszta to obiekty jednorazowego użytku”. Z pewną ulgą znalazłem te słowa (które cytuję za portalem culture.pl), wracam bowiem nałogowo do przeczytanych kiedyś książek, a po dwóch latach pandemii złapałem się na tym, że nieomal nie sięgam po nowe, co w moich własnych oczach jest zresztą niezdrową przesadą. Autor Spisu cudzołożnic pozwala mi wierzyć, że w ten sposób obcuję z literaturą w sensie ścisłym.

Niektóre utwory wypadają z tej kategorii, ponieważ mam wrażenie, że wyczytałem je do dna. Ten przykry moment następuje w momencie, gdy u dołu każdej strony już wiesz, co znajduje się na następnej. Nie wiąże się to więc z odkryciem, że zbiór zawartych w dziele myśli jest, niestety, ograniczony, tylko z przedawkowaniem lektury i bezwiednym nauczeniem się prawie-na-pamięć jej językowego kształtu. Bogactwo treści pozostaje być może jeszcze dalekie od wyczerpania, ale tekst ścina się jak białko w wysokiej temperaturze, matowieje i oddziela mnie od tego, co znajduje się głębiej. Próbuję wtedy myśleć sobie o zaczytanej na śmierć książce bez powracania do niej, dalej obcować z zapamiętanym światem, który mi zbudowała w wyobraźni, ale to jednak nie to samo.

Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń

Pakiet Druk+Cyfra

  • 4 drukowane numery kwartalnika „Więź”
   z bezpłatną dostawą w Polsce
  • 4 numery „Więzi” w formatach epub, mobi, pdf (do pobrania w trakcie trwania prenumeraty)
  • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl na 365 dni (od momentu zakupu)

Wesprzyj dodatkowo „Więź” – wybierz prenumeratę sponsorską.

Jeśli mieszkasz za granicą Polski, napisz do nas: prenumerata@wiez.pl.

Pakiet cyfrowy

 • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl (od momentu zakupu) przez 90 lub 365 dni
 • Kwartalnik „Więź” w formatach epub, mobi, pdf przez kwartał lub rok (do pobrania
  w trakcie trwania prenumeraty)

Wesprzyj dodatkowo „Więź” – wybierz prenumeratę sponsorską.

Podziel się

Wiadomość