Nawet jeśli książka Przemysława Wielgosza Gra w rasy powstała o kilkadziesiąt lat za późno, żeby stać się pozycją prawdziwie rewolucyjną, z pewnością jest taką na polskim gruncie. Autor wnikliwie analizuje uniwersalizm systemu opresji, a jako odpowiedź postuluje uniwersalną solidarność.
Przemysław Wielgosz, Gra w rasy. Jak kapitalizm dzieli, by rządzić, Wydawnictwo Karakter 2021, 276 s.
Krytyczna refleksja nad rasizmem staje się w Polsce popularna, nie powinno jednak dziwić, że dzieje się to głównie za sprawą tłumaczeń zagranicznych autorów. Próby przeszczepienia na polski grunt kategorii zaczerpniętych z zachodniego dyskursu antydyskryminacyjnego wywołują wciąż kontrowersje. Sceptycy narzekają na importowanie anglosaskich problemów społecznych, naznaczonych przez spuściznę kolonialną i dekady strukturalnego rasizmu, do homogenicznej kulturowo Polski. Zwolennicy argumentują, że mimo braku zamorskich kolonii polska edukacja przesiąknięta jest kolonialną retoryką, a na gruncie nigdy nieprzepracowanych uprzedzeń wyrasta dziś islamofobia.
Przemysław Wielgosz proponuje trzecią ścieżkę: zamiast interpretować rasizm jako zbiór uprzedzeń wymierzonych w konkretne grupy etniczne, wraz z ich historycznym i geopolitycznym kontekstem, skupia się na uniwersalnych mechanizmach produkowania nierówności i podziałów społecznych. Na pytanie, kto powinien mówić o rasizmie, stanowczo odpowiada: wszyscy. Nie tylko w imię abstrakcyjnej solidarności, ale też dlatego, że rasizm jako jeden z elementów kapitalizmu może być nam bliższy, niż do tej pory się wydawało.
Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń
Pakiet Druk+Cyfra
-
- 4 drukowane numery kwartalnika „Więź”
z bezpłatną dostawą w Polsce - 4 numery „Więzi” w formatach epub, mobi, pdf (do pobrania w trakcie trwania prenumeraty)
- Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl na 365 dni (od momentu zakupu)
- 4 drukowane numery kwartalnika „Więź”
Wesprzyj dodatkowo „Więź” – wybierz prenumeratę sponsorską.
Jeśli mieszkasz za granicą Polski, napisz do nas: prenumerata@wiez.pl.
Pakiet cyfrowy
- Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl (od momentu zakupu) przez 90 lub 365 dni
- Kwartalnik „Więź” w formatach epub, mobi, pdf przez kwartał lub rok (do pobrania
w trakcie trwania prenumeraty)
Wesprzyj dodatkowo „Więź” – wybierz prenumeratę sponsorską.