Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Abp Światosław: Modlimy się za ofiary tej wojny, a także za naszych wrogów

Abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Fot. BP KEP

Trzeba zaprzestać niedopuszczalnej agresji zbrojnej, zanim zamieni miasta w cmentarze – wołał wczoraj papież Franciszek. Błagał o zakończenie wojny, mówiąc o barbarzyństwie zabijania dzieci, niewinnych i bezbronnych cywilów.

Sytuację w ogarniętej wojną Ukrainie relacjonował abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, we wczorajszym wideoprzesłaniu.

Wesprzyj Więź.pl

Arcybiskup przyznał, że w Ukrainie „bardziej niepokojące są noce. To bowiem właśnie w nocy wróg bombarduje spokojne miasta i powoduje nieodwracalne szkody w infrastrukturze cywilnej, zabijając ludność”. „Nasze kościoły są niszczone, nasze miasta płoną nocą na całej Ukrainie. Władze ukraińskie informują nas, że wróg używa różnych rodzajów broni zakazanych przez konwencje międzynarodowe” – wyliczał zwierzchnik ukraińskich grekokatolików.

„Modlimy się za Ukrainę, za armię ukraińską, za wszystkie ofiary tej wojny. Modlimy się za naszych wrogów, którzy przyszli na naszą ziemię i sieją zniszczenie, sieją śmierć, sieją strach i straszliwe okaleczenia” – mówił.

Zwrócił uwagę, że wierni w okresie Wielkiego Postu potrzebują spowiedzi. Zapewnił, że kapłani są teraz z ludźmi, a świątynie pozostają otwarte cały czas. „Wiele osób zgłasza się również w sytuacji, gdy nie mają dostępu do swojego księdza. Wiemy, że sakrament spowiedzi może być ważny tylko wtedy, gdy kapłan jest obecny osobiście i dochodzi do osobistego spotkania z tymi, którzy w imię Boga mają moc udzielić nam przebaczenia grzechów. Jednak w sytuacji, gdy nie ma się dostępu do szafarza sakramentu pokuty, należy skorzystać z możliwości uzyskania przebaczenia grzechów poprzez doskonały akt żalu” – tłumaczył.

„Modlimy się za Ukrainę, walczymy o naszą wolność i prosimy: Panie, przyjmij nasze modlitwy, daj Ukrainie pokój, daj Ukrainie zwycięstwo, daj Ukrainie spokojne niebo, a Twojemu ludowi życie” – prosił duchowny.

Do tragicznej sytuacji w Ukrainie nawiązał wczoraj papież Franciszek podczas modlitwy Anioł Pański. – Nie ma żadnych strategicznych powodów, które można by uwzględnić w obliczu barbarzyństwa zabijania dzieci, niewinnych i bezbronnych cywilów. Trzeba zaprzestać niedopuszczalnej agresji zbrojnej, zanim zamieni miasta w cmentarze – podkreślił. – Z bólem w sercu dołączam swój głos do głosu zwykłych ludzi, którzy błagają o zakończenie wojny. Niech w imię Boga zostanie usłyszane wołanie cierpiących i niech zostanie położony kres bombardowaniom i atakom! Niech w sposób stanowczy dąży się do negocjacji, a korytarze humanitarne niech będą skuteczne i bezpieczne. W imię Boże proszę was, powstrzymajcie tę rzeź! – dodał.

Wesprzyj Więź

Papież przypomniał też, że „Bóg jest jedynie Bogiem pokoju, nie Bogiem wojny, a ci, którzy wspierają przemoc, profanują Jego imię”.

KAI, DJ

Przeczytaj też: Dzisiaj nikt z nas nie ma prawa milczeć, bo dzisiaj milczenie zabija

Podziel się

1
1
Wiadomość