Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

Metropolita Onufry: Ta wojna jest bratobójcza

Onufry, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego, 2016. Fot. Sergento / Wikimedia Commons

Nie ma uzasadnienia ani Boskiego, ani ludzkiego – pisze Onufry, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego.

O 5 rano (4 polskiego czasu) siły zbrojne Rosji zaatakowały terytorium Ukrainy. Specjalne oświadczenie, potępiające atak, wydała Wszechukraińska Rada Kościołów i Organizacji Religijnych, zrzeszająca liderów wyznań funkcjonujących w Ukrainie.

Głos zabrał również Onufry, metropolita kijowski i zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego.

Wesprzyj Więź.pl

W oświadczeniu podkreślił, że „doszło do katastrofy”. Zwrócił się do rodaków, by byli „odważni, okazywali miłość ojczyźnie i sobie nawzajem”. „Proszę o odłożenie wzajemnych sporów i nieporozumień oraz zjednoczenie się w miłości do Boga i naszej Ojczyzny” – napisał. Wyraził także „żarliwą miłość” i wsparcie dla ukraińskich żołnierzy.

„Apeluję do prezydenta Rosji o natychmiastowe zaprzestanie bratobójczej wojny. Z naddnieprzańskiej chrzcielnicy wyszły narody ukraiński i rosyjski, a wojna między tymi narodami jest powtórką syna Kaina, który z zazdrości zabił własnego brata. Taka wojna nie ma uzasadnienia ani Boskiego, ani ludzkiego” – podkreślił.

Wesprzyj Więź

Przeczytaj też: Ci, którzy miecza dobywają, od miecza giną

DJ

.

Podziel się

2
2
Wiadomość