Wiosna 2024, nr 1

Zamów

„Jesteśmy z Wami”. List Polskiego PEN Clubu do Ukraińskiego PEN Clubu

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedzający żołnierzy walczących w Donbasie, 17 lutego 2022. Fot. President of Ukraine

„Jesteśmy świadomi, jak wielką groźbę również dla Polski, Europy i świata niesie dziś tragiczne zagrożenie Ukrainy. Jesteśmy świadomi, że na ukraińskiej ziemi rozstrzygają się dziś Wasze i nasze losy, decyduje się przyszłość świata”.

O 5 rano (4 polskiego czasu) siły zbrojne Rosji zaatakowały terytorium Ukrainy przy użyciu m.in. pojazdów opancerzonych i wyrzutni rakietowych. Na kilka ukraińskich lotnisk i baz wojskowych spadły bomby.

Wesprzyj Więź.pl

Publikujemy w całości list Polskiego PEN Clubu do Ukraińskiego PEN Clubu, opublikowany wczoraj popołudniu, jeszcze przed rosyjską inwazją:

Drodzy Przyjaciele,

W obliczu śmiertelnego zagrożenia niezawisłości, integralności terytorialnej i bytu państwowego Ukrainy – jesteśmy z Wami.

Jesteśmy świadomi, że wymierzone w Ukrainę działania Federacji Rosyjskiej i jej prezydenta godzą w fundamentalne zasady prawa międzynarodowego, stanowiące podstawę pokojowego ładu świata: ładu ustanowionego kosztem milionów ofiar wojny światowej i milionów ofiar totalitaryzmów.

Rosja przez swoje działania i oświadczenia w sprawie Ukrainy stawia się poza prawem międzynarodowym, poza normami Karty Narodów Zjednoczonych i praw człowieka. Gwałcąc własne zobowiązania – czy to Memorandum Budapeszteńskiego z grudnia 1994 roku czy porozumień mińskich – Federacja Rosyjska wyrzeka się reguł prawnych dyplomacji. Sądząc z wypowiedzi jej prezydenta, zastępuje podstawy prawne wizją permanentnej walki. Nie ma w tej wizji heroizmu, jedynie cynizm wyobrażenia o świecie bezprawia.

Jesteśmy świadomi, jak wielką groźbę również dla Polski, Europy i świata niesie dziś tragiczne zagrożenie Ukrainy. Jesteśmy świadomi, że na ukraińskiej ziemi rozstrzygają się dziś Wasze i nasze losy, decyduje się przyszłość świata.

Wesprzyj Więź

Jesteśmy z Wami.

23 lutego 2022 r.

Przeczytaj też: To jest konflikt egzystencjalny

Podziel się

Wiadomość