Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Poradnik, szkolenia, kampania. Rusza program chroniący przed wykorzystywaniem osób z niepełnosprawnościami

Fot. Stux / Pixabay

Ten obszar jest w Polsce zupełnie niezagospodarowany. Trzeba przerwać barierę milczenia – mówi s. Anna Papierz z Centrum Ochrony Dziecka.

W krakowskim Centrum Ochrony Dziecka rusza kompleksowy program prewencji przed wykorzystywaniem seksualnym dzieci i zależnych osób z niepełnosprawnościami.

Wesprzyj Więź.pl

– Obszar profilaktyki, która kształtowałaby postawy chroniące osoby z niepełnosprawnością przed przemocą seksualną, jest niezagospodarowany – wskazuje w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną s. Anna Papierz z COD. – Konieczne wydawało się zatem podjęcie działań prowadzących do zwiększenia świadomości społecznej i przerwania bariery milczenia wokół nadużyć seksualnych względem osób z niepełnosprawnością – zaznacza.

Projekt zakłada opracowanie strategii prewencyjnych, polegających na przygotowaniu odpowiednich narzędzi dostarczających wiedzy i umiejętności wszystkim, którzy ich potrzebują.

Planowane jest również m.in. opracowanie broszury informacyjnej skierowanej do rodziców, opiekunów, wolontariuszy pracujących z osobami z niepełnosprawnością, przygotowanie i publikacja scenariuszy szkoleń i warsztatów dotyczących problemu wykorzystania seksualnego osób z niepełnosprawnością skierowanych do pracowników różnorodnych ośrodków, wolontariuszy zaangażowanych w różnoraką pomoc, w tym w pracę duszpasterską.

W celu uświadomienia i uwrażliwienia szerokich kręgów społeczeństwa na problematykę ochrony przed przemocą wobec osób zależnych oraz by zmobilizować do reagowania na niewłaściwe zachowania – na zakończenie projektu planowane jest przeprowadzenie kampanii społecznej.

– Na dziś mamy zasadniczo przygotowany poradnik dla rodziców i opiekunów osób z niepełnosprawnością intelektualną. Opracowanie to w sposób przystępny dostarcza podstawowych informacji dotyczących seksualności takich osób, i wskazuje czynniki ryzyka. Będzie można dowiedzieć się z niego, jakie zachowania podopiecznego powinny zaniepokoić, jak zareagować, jak komunikować się z podopiecznym, gdzie szukać pomocy w przypadku podejrzenia wykorzystania seksualnego. W poradniku poruszony jest również aspekt sprawców wykorzystania seksualnego, mamy praktyczne wskazówki na jakie zachowania osób z najbliższego otoczenia zwrócić uwagę, jak chronić dziecko – wyjaśnia s. Papierz.

Zespół projektowy stanowią: pracownicy i współpracownicy Centrum Ochrony Dziecka przy Akademii Ignatianum w Krakowie oraz pracownicy naukowi AIK, dyrektorka DPS, członkowie wspólnoty L’Arche, pedagog pracujący w szkole specjalnej, a jednocześnie członek wspólnoty Wiara i Światło, osoba z niepełnosprawnościami.

W pracę włączyły się również osoby, które są psychologami, a jednocześnie stanowią rodzinę zastępczą dla dzieci z niepełnosprawnością. Merytoryczne wsparcie zapewniają też profesjonaliści z dziedziny seksuologii.

Wesprzyj Więź

Realizacja projektu finansowana jest w ramach grantu uzyskanego z Fundacji Świętego Józefa. Materiały będą dostępne bezpłatnie w internecie.

Przeczytaj też: Bezbronni. Rozmowa z Lucyną Kicińską

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość