Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

Dyrektor Muzeum Auschwitz na liście 50 najbardziej wpływowych ludzi świata muzeów

Piotr Cywiński przemawia podczas uroczystości z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau 27 stycznia 2019 roku w Oświęcimiu. Fot. Wojciech Grabowski/ Muzeum Auschwitz-Birkenau

Serwis Blooloop uznał Piotra Cywińskiego za jedną z osób, których kreatywność odegrała kluczową rolę w przeprowadzeniu muzeów przez trudny rok pandemii.

Dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński po raz drugi trafił na listę 50 najbardziej wpływowych ludzi świata muzeów przygotowanej przez serwis Blooloop. W tym roku został on umieszczony w najważniejszym zestawieniu „The Power 10”.

W tej prestiżowej grupie są także między innymi: Ngaire Blankenberg – dyrektorka Smithsonian National Museum of African Art w Waszyngtonie, Laurence des Cars – pierwsza kobieta dyrektor Muzeum Louvres w Paryżu, Koyo Kouoh z Zeitz Museum of Contemporary Art Africa w południowoafrykańskim Cape Town, Suhanya Raffel -– dyrektor M+ w Hongkongu oraz Eugene Tan – dyrektor National Gallery Singapore oraz Singapore Art Museum.

Wesprzyj Więź.pl

– W świecie muzealnictwa, które cechuje ogromna różnorodność wynikająca z odmiennego charakteru kolekcji i narracji oraz całkowicie innej aksjologii interakcji z odwiedzającymi, niezwykle ważną rolę odgrywa budowanie kontaktów na skalę globalną – mówi Piotr Cywiński.

– Wiele bowiem dobrego dzieje się w muzeach, których zasięg oddziaływania nie koniecznie jest ogólnoświatowy. Wymiana myśli, różnych rozwiązań technicznych czy komunikacyjnych jest gwarantem rozwoju instytucji muzealnych. Dotyczy to w zasadzie każdego rodzaju muzeów, z Miejscami Pamięci włącznie – podkreśla.

Blooloop 50 Museum Influencer List ma zwrócić uwagę na osoby, które mają wpływ na ewolucję myśli muzealniczej i praktyk w codziennej pracy muzeów na całym świecie.

„W 2021 r. światowe muzea i atrakcje kulturalne musiały stawić czoła ciągłemu wyzwaniu związanemu z COVID-19. Pandemia wywarła bezprecedensowy wpływ na ten sektor. Ostatnie badanie przeprowadzone przez Amerykański Związek Muzeów (AAM) wykazało, że aż 15 proc. instytucji członkowskich jest zagrożonych zamknięciem” – piszą autorzy zestawienia

„Nasza druga lista Blooloop 50 Museum Influencer wyróżnia 50 kluczowych indywidualności, których innowacyjność i kreatywność odegrała kluczową rolę w przeprowadzeniu muzeów przez kolejny trudny rok” – czytamy.

Wesprzyj Więź

Z całą listą Blooloop 50 Museum Influencer zapoznacie się tutaj.

Przeczytaj też: Człowiek męstwa i dialogu. Abp Grzegorz Ryś o Piotrze Cywińskim

KAI, DJ

Podziel się

4
3
Wiadomość