Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

Gdzie był Bóg w Auschwitz? Ks. Deselaers: To miejsce nie wymaga odpowiedzi

Ks. Manfred Deselaers. Fot. Eliza Bartkiewicz / episkopat.pl

Auschwitz nie wymaga odpowiedzi na pytanie „Gdzie był Bóg?”. Wymaga milczenia i słuchania – mówi ks. Manfred Deselaers.

Ks. Manfred Deselaers z Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu wziął wczoraj udział w spotkaniu online zorganizowanym przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego na zakończenie obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, które odbywały się w Kielcach.

Spotkanie prowadził Andrzej Białek – wiceprezes Stowarzyszenia. Temat brzmiał: „Gdzie był Bóg w Auschwitz?”.

Wesprzyj Więź.pl

Niemiecki duchowny zaznaczył, że nie ma odpowiedzi na to pytanie. Zresztą – jego zdaniem – to miejsce nie wymaga jednoznacznej odpowiedzi a „milczenia i słuchania”. – Mam tu na myśli wsłuchanie się w głos tej ziemi, wsłuchanie się w głos własnego serca, a także w głos Boga – precyzował.

Tłumaczył też, że byli więźniowie obozów koncentracyjnych chcą, byśmy byli lepszymi ludźmi i budowali lepszy świat. – Pamięć o ofiarach Holocaustu ma nam pomagać stać się lepszymi ludźmi, żyć razem w głębokim zaufaniu i wielkim szacunkiem dla innych – podkreślił.

Manfred Deselaers urodził się w 1955 roku w Düsseldorfie. W 1983 roku przyjął święcenia kapłańskie w katedrze Aachen, następnie był wikarym w Mönchengladbach, gdzie pracował również w zarządzie Towarzystwa Współpracy Chrześcijańsko-Żydowskiej. W październiku 1989 roku – dzięki wsparciu nieżyjącego już bp. Klausa Hemmerle – zaczął w Polsce działać na rzecz pojednania polsko-niemieckiego.

Od 3 października 1990 roku mieszka w parafii Wniebowzięcia NMP w Oświęcimiu. Od 2001 roku jest członkiem Zarządu Krakowskiej Fundacji Centrum Dialogu i Modlitwy oraz odpowiada za dział programowy. W 2008 roku został wiceprezesem Krakowskiej Fundacji Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. Od 1997 roku wykłada teologię fundamentalną na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Od 2006 roku jest członkiem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.

Polska Rada Chrześcijan i Żydów uhonorowała go tytułem Człowieka Pojednania przyznawanego osobom, które szczególnie przyczyniły się do dialogu chrześcijańsko-żydowskiego w Polsce. Prezydent Aleksander Kwaśniewski wręczył mu Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Jest laureatem nagrody im. księdza Józefa Tischnera w kategorii inicjatyw duszpasterskich i społecznych współtworzących „polski kształt dialogu” Kościoła i świata. W 2008 roku prezydent Horst Köhler odznaczył go Krzyżem Zasługi I Klasy Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec.

Wesprzyj Więź

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Na datę obchodów wybrano rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau 27 stycznia 1945 roku. W obozie Auschwitz więzieni i mordowani byli obywatele niemal wszystkich krajów Europy okupowanych przez Niemców, w zdecydowanej większości Żydzi.

KAI, DJ

Przeczytaj też: Czy Bóg cierpiał w Auschwitz?

Podziel się

5
Wiadomość