Wiosna 2024, nr 1

Zamów

„Nie możemy milczeć, gdy pokój jest zagrożony”. Dziś dzień modlitw o pokój na Ukrainie

Uroczystości w Kijowie ku czci poległych żołnierzy, 20 stycznia 2022 r. Fot. President of Ukraine

Polscy biskupi proszą wiernych o modlitwę, by Bóg uchronił naszych sąsiadów od tragedii. Papież apeluje: Nigdy więcej wojny!

Dziś w kościołach w całej Polsce odbywają się modlitwy w intencji pokoju na Ukrainie. O taką modlitwę prosił w niedzielę katolików na całym świecie papież Franciszek. Wobec Kościoła w Polsce apel ten ponowił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, prosząc, by 26 stycznia był dniem modlitwy i postu w intencji naszego wschodniego sąsiada.

O inicjatywie Franciszka przypominają biskupi poszczególnych diecezji. Specjalny apel wystosował m.in. abp Adam Szal, metropolita przemyski. „Postarajmy się indywidualnie lub wspólnotowo, w naszych rodzinach i parafiach, zanosić pokorne wołanie do Boga, aby uchronił Ukrainę od tragedii konfliktów zbrojnych, niosących śmierć i dramat ludzkości” – napisał.

Wesprzyj Więź.pl

Zachęcał też, by wierni modlili się dziś z bliskimi i sąsiadami podczas Mszy św. lub odmówili różaniec lub koronkę do Bożego Miłosierdzia oraz podjęli post lub inne uczynki pokutne i ofiarowali je w intencji pokoju na Ukrainie.

Z podobnym apelem zwrócił się do diecezjan biskup radomski Marek Solarczyk. Zachęcając wiernych do modlitwy i postu przesłał też proboszczom do duszpasterskiego wykorzystania tekst wydanego w poniedziałek apelu biskupów Polski i Ukrainy o modlitwę i rozmowy pokojowe. Duchowni obydwu obrządków – łacińskiego i greckokatolickiego – podkreślili w dokumencie, że „każda wojna jest nieszczęściem i nie może być nigdy odpowiednim sposobem rozwiązywania problemów międzynarodowych”.

Słowo biskupów polskich i ukraińskich rozesłano również do wszystkich parafii archidiecezji lubelskiej, zaś we wspólnej modlitwie w tamtejszej katedrze uczestniczyć będą przedstawiciele Kościoła greckokatolickiego.

„Nie możemy milczeć, gdy pokój jest zagrożony, kiedy nasi bliscy sąsiedzi obawiają się najgorszego nieszczęścia, jakim jest agresja i wojna – mówi Katolickiej Agencji Informacyjnej metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.

Nabożeństwo przed Najświętszym Sakramentem w intencji pokoju na Ukrainie odbędzie się dziś także w katedrze we Włocławku o godz. 17.30. W tej samej intencji modlić się będą wierni podczas Mszy św. o godz. 18.00 sprawowanej w katedrze oraz w parafiach diecezji. Zgodnie z zarządzeniem bp. Krzysztofa Wętkowskiego, apel o modlitwę w intencji Ukrainy został przesłany do wszystkich parafii diecezji.

Informację o dniu modlitwy i postu w intencji naszego wschodniego sąsiada rozesłał też m.in. wydział duszpasterski kurii metropolitalnej w Białymstoku.

Wesprzyj Więź

Do sytuacji na Ukrainie odniósł się dziś podczas audiencji ogólnej raz jeszcze papież Franciszek. Powiedział: „Zapraszam, abyśmy pomodlili się o pokój na Ukrainie. Powtarzajmy tę modlitwę wielokrotnie w dniu dzisiejszym: prośmy Boga usilnie, aby ta ziemia mogła zobaczyć rozkwit braterstwa i przezwyciężyć rany, obawy i podziały. Mówiliśmy o Holocauście. Pomyślmy o tym, że ponad 5 mln osób podczas ostatniej wojny zostało pozbawionych życia. To naród cierpiący, który cierpiał głód, tyle okrucieństw i zasługuje na pokój! Modlitwy i wezwania, które dzisiaj wznoszą się aż do nieba, niech dotkną umysłów i serc odpowiedzialnych w świecie, żeby przedłożyli dialog i dobro wszystkich ponad prywatne interesy. Proszę: nigdy wojny! Módlmy się o pokój modlitwą Ojcze nasz, to modlitwa dzieci, które zwracają się do tego samego Ojca, modlitwa, który czyni nas braćmi, modlitwa braci, którzy błagają o pojednanie i zgodę”.

Przeczytaj też: Ukraina – Polska – Rosja: czy możliwe są pokój i pojednanie?

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość